آبسه مغزی چیست؟

409 نظر: 0

مغز و نخاع ،دارای سه لایه ی محافظت کننده بر روی خود می باشند . باکتری هایی وجود دارند که می توانند در خارجی ترین لایه ی مغزی ،جمع شده و عفونت و چرک را از خود ترشح کنند. تجمع این عفونت ها ، ایجاد آبسه ی مغزی یا اپی دورال میکند.

علایم‌ این بیماری می تواند در مدت چند ساعت‌ ظاهر شده و شبیه‌ علایم‌ تومور یا سکته‌ مغزی‌ میباشند. به دلیل عفونت نخاع،درد در ناحیه پشت کمر به وجود می آید. سردرد ،تهوع‌ ، ضعف‌، تشنج‌ و تب از علائم این بیماری می باشند.

معمولا بیماران مشکلات تکلمی و حالت منگی یا شلی در عضلات پیدا میکنند. منشا اولیه ی باکتری هایی که در مغز زندگی می کنند تاکنون مشخص نشده است.

عواملی چون:

عفونت های جمجمه‌ ( استئومیلیت‌ ،ماستوئیدیت‌ ، یا سینوزیت ها) یا عفونتی‌ که‌ به‌ دنبال‌ شکستگی‌ جمجمه‌ به وجود می آیند ، می توانند سبب بروز آبسه در مغز شوند.

صدمه‌ ی به‌ سر، بیماری هایی که باعث کاهش قدرت سیستم ایمنی میشوند ، ایدز و تزریق مواد مخدر جزو عواملی هستند که منجر به تشدید آبسه مغزی شده و سبب سکته ی مغزی در فرد می گردد.

بهترین راه برای پیشگیری ،جلوگیری از پیشرفت عفونت در بدن ،به ویژه در نواحی اطراف بینی‌ یا صورت می باشد.

تشنج‌، اغماء و مرگ‌، از عوارض این بیماری هستند. راه های درمان به موقع، برای بیماران وجود دارد . ولی در صورت عدم درمان ، آسیب های دائمی برای مغز به وجود می آورد. آزمایش‌ خون‌، آزمایش‌ مایع‌ نخاع‌، نوار مغزو سی‌تی‌اسکن‌ می توانند در تشخیص آبسه ی مغزی ،کمک کنند. بستگی به محل و شدت آبسه ، راه های درمانی متفاوتی انتخاب می شود که جراحی و استفاده از آنتی بیوتیک ها جزو آنها است.

بیماران باید جهت‌ مبارزه‌ با عفونت‌ ،به مدت ۶-۴ هفته از آنتی بیوتیک ها ‌ استفاده کنند.

کورتیکواستروییدها، دارویی است که باعث کاهش‌ تورم‌ مغزی شده و می توان بعد از عمل جراحی از آن استفاده کرد. فرد مبتلا باید تا بهبودی کامل ،از انجام فعالیت هایی که باعث ایجاد فشار به مغز می شود ،خودداری کرده و رژیم غذایی مناسب ونوشیدن مایعات فراوان را رعایت کنند.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر