آداب و نحوه ی حمام کردن نوزاد چگونه است!؟

512 نظر: 0

استحمام صحیح نوزاد یکی از مهمترین اقداماتی است که والدین برای حفظ سلامت کودک خود بایستی انجام دهند.

بسیاری از والدین به خصوص با تولدِ نخستین فرزند، نگرانی هایی در موردِ شیوه ی صحیحِ حمام کردنِ نوزاد خود دارند.در ادامه به برخی از مهمترین نکاتی که والدین بایستی حینِ حمام کردن نوزادِ خود به خاطر داشته باشند اشاره خواهیم داشت:

  • یکی از مهمترین نکاتی که بایستی هنگامِ حمام کردنِ نوزاد به خاطر داشت،حفظِ خونسردی و آرامش است.دستپاچه شدن و نگرانی نه تنها شما را از انجامِ این کار به بهترین شیوه باز میدارد ،بلکه باعثِ تشویش و اضراب نوزاد نیز میشود.
  • بهتر است اعضایِ بدنِ نوزاد را به ترتیب شست و شو دهید.ابتدا از صورت و سرِ او آغاز نموده و سپس گردن،دست ها،سینه و شکم و پاهای او را بشویید.
  • بهتر است مدت زمانِ استحمام نوزاد بین ۵ تا ۱۰ دقیقه باشد.طولانی تر شدنِ زمانِ استحمام نوزاد را خسته و مضطرب میکند.
  • نیازی به استحمامِ روزانه ی نوزاد نیست.دو یا سه بار استحمام در هفته برایِ حفظِ سلامتِ نوزاد کافی است.
  • در صورتیکه که از وان یا لگن برایِ استحمامِ نوزاد استفاده میکنید، باید دقت داشته باشید که سطحِ آبِ لگن خیلی بالا نباشد.همواره با یک دستِ خود سرِ نوزاد را بالاتر از سطحِ آبِ لگن قرار دهید.پیش از قرار دادنِ نوزاد در لگن،آن را به خوبی بشویید و از لگنِ مخصوصِ شست و شویِ نوزاد برایِ مصارفِ دیگر استفاده نکنید.
  • دمایِ آبِ مناسب برایِ استحمامِ نوزاد باید بین ۳۰ تا ۴۰ درجه باشد.بهتر است پیش از قرار دادنِ نوزاد در معرضِ آب، ابتدا با آرنجِ خود از مناسب بودنِ دمایِ آب اطمینان حاصل نمایید.
  • برایِ حمام کردنِ نوزادانِ تازه متولد شده که هنوز بند ناف آنها نیفتاده است، بایستی فقط از اسنفجِ مرطوب استفاده نمود و از قراردادنِ نوزاد در لگن تا پیش از افتادنِ بندِ نافِ او خودداری کرد.به طور کلی بندِ ناف بایستی همواره خشک نگه داشته شود.
  • بهترین زمانِ حمام کردنِ کودک زمانی است که والدین تشخیص دهند نوزاد در آن زمان آمادگی بیشتری برای استحمام دارد.بسیاری از والدین بهتر میدانند نوزاد را به هنگام شب و پیش از خواب حمام کنند.نکته ی حائز اهمیت آنکه از حمام کردنِ نوزاد پس از خوردنِ شیر اجتناب نمایید.
  • پیش از قرار دادنِ نوزاد در لگن یا وان ،مقعد و همچنین آلتِ تناسلی او را به دقت بشویید.
  • پس از حمام کردن ،کودک را بلافاصله با حوله یِ تمیز خشک نمایید.میتوان برای جلوگیری از خشک شدنِ پوستِ کودک از لوسیون هایِ مخصوصِ نوزادان استفاده نمود.مالشِ بدنِ نوزاد همراه با لوسیون، احساسِ امنیت و آرامش به او خواهد داد.هرگز از گوش پاک کن برای خشک کردنِ داخلِ گوشِ نوزاد استفاده ننمایید.

بهتر است پیش از آغازِ استحمام نوزاد، تمامی وسایل مورد نیاز این کار را آماده کرده و در دسترس قرار دهید.

چرا که در صورت، فراهم نبودن، آنها ممکن است مجبور شوید نوزاد را با خطرِ تنها ماندن در حمام مواجه سازید.

بدون شک ، به تدریج و با گذشت زمان شما تجربه های بیشتری از بهترین اقدامات حین حمام کردنِ نوزاد به دست خواهید آورد.شما میتوانید حمام کردنِ نوزاد را به یک فعالیت لذت بخش برایِ خود و او تبدیل نمایید.تنها کافی است که آرامشِ خود را حفظ نموده و به توصیه های متخصصان و تجربه هایِ خود توجه داشته باشید.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر