آمبولی هوا چیست و چگونه ایجاد می شود؟

2,255 نظر: 0

آمبولی هوا (آمبولی گاز) ،یک بیماری پاتولوژیک ناشی از حباب گاز درسیستم عروقی است و در زمینه ی پزشکی ،اشاره به هر گونه توده ی در حال حرکت یا نقص در جریان خون دارد.

اگرغواص، در هر سطحی از هوشیاری ، تنفس خود را از دست دهد و یا پس از ۱۰ دقیقه ، اختلالات عصبی در وی ظاهر شود ،این علایم به عنوان آمبولی هوا درنظرگرفته میشود.

علائم آمبولی شامل موارد ذیل است :

از دست دادن هوشیاری ، قطع تنفس، سرگیجه، تشنج، لرزش، از دست دادن هماهنگی و کنترل بدن، بی‌حسی، فلج شدن، خستگی شدید ، ضعف در اندام ، اختلالات بصری ، اختلالات شنوایی، تغییرات شخصیتی ، اختلال شناختی، تهوع و استفراغ و خلط خونی

همچنین آمبولی میتواند عواقب شدیدی مانند : پنوموتوراکس، آمفیزم زیر جلدی یا مدیاستن را در ریه ایجاد کند.

اولین علت آمبولی وریدی هوا، پروسیجرهای جراحی هستند، بخصوص پروسیجرهای نورولوژیکی که بطور نشسته صورت می گیرد.زمانی که موقعیت مکانی جراح، ۵ سانتیمتر بالای دهلیز راست قرارگیرد ،خطرآمبولی هوا وجود دارد.

سایر پروسیجرهای جراحی که ممکن است منجر به بروز آمبولی هوا گردند شامل:

پروسیجرهای زایمانی و ژنیکولوژیکی (مانند سزارین)، جراحی های فکی- صورت، جراحی های دندانپزشکی، پروسیجرهای عروقی، پیوند کبد و پروسیجرهای ارتوپدی از قبیل تعویض هیپ و آرتروسکپی
میزان شیوع آمبولی هوا در پروسیجرهای جراحی ، حدود ۱۰ درصد گزارش شده است.

دومین علت بروز آمبولی وریدی هوا ،بروز علل آیاتروژنیک به نفع شیب فشار، برای ورود هوا به سیستم عروقی است. برای مثال : سوزن های اسپاینال (سوزن های نخاعی).

سومین علت بروز آمبولی هوا، تزریق و وارد کردن مکانیکی هوا می باشد. این حالت، طی آرتروسکپی، هیستروسکپی، لاپاراسکوپی و تزریق ماده حاجب ،برای سی تی اسکن، آنژیوگرافی و کاتتریزاسیون قلبی رخ میدهد.

چهارمین علت بروز آمبولی وریدی هوا، ونتیلاسیون با فشار مثبت است که طی ونتیلاسیون مکانیکی رخ می دهد. آمبولی هوا می‌تواند منجر به مرگ شود،در صورتی که، حباب بزرگی به قلب برسد و مانع از پمپاژ خون از بطن راست به ریه‌ها شود. با این وجود، آزمایش بر روی حیوانات نشان می‌دهد که مقدار گاز لازم برای این اتفاق کاملاً متغیر است . گزارش‌ها در مورد انسان نشان می‌دهند که تزریق بیش از ۱۰۰ میلی لیتر هوا به داخل سیستم وریدی در میزان بالاتر از ۱۰۰ میلی لیتر / ثانیه می‌تواند کشنده باشد.

آمبولی هوا ممکن است در حین وارد کردن کاتروریدى یا پس از آن رخ دهد. هواى آمبولیزه شده ،وارد دهلیز راست شده و از پر شدن کامل آن جلوگیرى مى‌کند.

علائم این عارضه عبارتند از : افت فشار خون، اتساع ورید ژوگولار و تاکى‌کاردی. البته با قراردادن بیمار در وضعیت ترندلنبرگ ،در هنگام ایجاد راه وریدى مرکزى مى‌توان از این عارضه جلوگیرى نمود.

درمان فورى با آسپیراسیون هوا توسط سرنگ انجام مى‌شود. در صورت عدم موفقیت، باید بیمار طورى قرار گیرد که طرف راست او بالا و سرپائین باشد. این وضعیت به تخلیه ی هوا از دهلیز راست و بازگشت گردش خون به‌حالت طبیعى کمک مى‌کند.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر