آیا از بیماری های اعصاب در کودکان اطلاع کافی دارید؟

392 نظر: 0

بیماری های اعصاب در جامعه بسیار شایع بوده و درهمه ی سنین ظاهر می شود. این بیماری ها به شکل اکتسابی از محیط و یا وراثت پدید می آیند .

بیماری های اعصاب بسیار متنوع و گسترده بوده ، و می توانند در رشد ذهنی و جسمی کودکان تاثیرگزار باشند .صرع، اوتیسم ، اختلال و عقب ماندگی ذهنی ،از جمله بیماری هایی هستند که در سلامت عصبی کودک موثرند.

این بیماری ها می توانند باعث عقب افتادگی یا کوتاهی قد در کودکان شوند.

بیماری های اعصاب باعث اختلال در عملکرد مغز شده و در قالب علائم گوناگون ظاهر می گردند. چند بیماری شایع مغزی در کودکان عبارتند از:

۱-ناهنجاری های وراثتی دستگاه عصبی : SB

اگر در هفته ۴ بارداری ، سوراخ عصبی خلفی در مغز بسته نشود و به صورت حفره ای باز بماند ،این بیماری ظاهر می شود.برای تشخیص، آلفا فیتوی مادر یا پرده ی امنیون دور جنین را از نظر سطح استیل کولین استراز بررسی می کنند.

۲-نقایص جمجمه ای:

در مغز، لوله های عصبی وجود دارد که درون آن ها از تار های عصبی پر شده است . این لوله ها نام و جایگاه مشخصی در مغز دارند . نام یکی از آن ها انانسفالی یا انسفالوسل است ، اگر انتهای قدامی این لوله بسته شود ؛ نقص جمجمه ای به وجود می آید. این اختلالات مغزی قبل از تولد در کودکان کمی ظاهر می شوند. اما با تشخیص به موقع ،می توانیم جلوی پیشرفت بیماری را بگیریم. معمولا برای تشخیص از سونوگرافی جنین استفاده می شود.

۳-رفلاکس پاتالوژیک:

اگر به هر دلیلی کودکی به اختلالات مغزی دچار شوند ،به رفلاکس نیز مبتلا خواهند شد. در این بیماری ،مغز کودک، نسبت به بعضی از مواد، پیام هایی صادر می کند که باعث میشود، کودکان به برخی مواد آلرژی پیدا کنند.کودکان مبتلا به این نوع بیماری، همگی به شیر مادر و شیر خشک حساسیت دارند.

۴-اوتیسم :

اوتیسم بیماری شایع در کودکان است که باعث اختلال در رشد کودکان می شود. ابه طور معمول، این بیماری تا ۳ سالگی ظاهر شده و دارای علائم متتفاوتی می باشد. اوتیسم در اعصاب کودکان تاثیر گذاشته و باعث بروز اختلال رفتاری، عدم تکامل عصبی و ناتوانی در گفتار میشود. اوتیسم به صورت وراثتی منتقل میشود

۵-اپی لپسی یا صرع:

صرع یک بیماری عصبی بوده و زمانی اتفاق می افتد که به سلول های مغز ،پیام می رسد. این پیام به طور هم زمان در سلول ها پخش شده و به میزان زیادی فعالیت می کنند . این فعالیت های نابجا و زیاد، باعث بروز تشنج مغزی می شوند.

صرع، بیماری ایست که با تشنج های کوچک و پی در پی همراه است. صرع انواع مختلفی دارد مانند:

صرع ژنرالیزه : در این نوع صرع،فرد غش می کند. گریه ی زیاد یا افتادن بر روی زمین باعث بروز غش کوتاه مدت در فرد می شود. در این اختلال ممکن است ،کنترل ادرار یا مدفوع از افراد سلب شود.

صرع آبسانس(کوچک): در این نوع صرع فرد کاملا هوشیار است . ولی برای مدتی به یک جا خیره مانده و مدام پلک می زند. متناسب با نوع بیماری ،شدت ،علائم و راه های درمانی متفاوت خواهد بود . معمولا دارو درمانی برای بیماران تجویز می شود.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر