آیا داشتن حالت تهوع بر روی جنین تاثیر می گذارد؟

499 نظر: 0

اگر مادر بتواند غذا را تحمل کند و مقدار زیادی مایعات بنوشد استفراغ حاملگی نمی تواند مشکلی به وجود بیاورد. تهوع خفیف و استفراغ گه گاهی که در بیماری صبحگاهی وجود دارد فقط در صورتی که مادر بتواند یک رژیم غذایی متعادل داشته باشد خطرناک نیست.

جنین در سه ماهه اول به کالری چندانی نیاز ندارد زیرا بیش از اندازه کوچک است. بهتر است اگر مادر برنامه غذایی مناسبی ندارد از مولتی ویتامین استفاده کند. ممکن است مصرف آهن حالت تهوع را بدتر کند. پیشنهاد می شود از مولتی ویتامین هایی که دوز آهن کمتری دارند استفاده شود. در صورتیکه غذای مادر کامل باشد و مایعات به اندازه کافی مصرف کند اگر اضافه وزنی تا سه ماهه اول نداشته باشد اشکالی ندارد. اشتهای مادر پس از گذشتن مدتی باز می گردد و افزایش وزن را در پی خواهد داشت.

نداشتن بیماری صبحگاهی و استفراغ حاملگی ضرورتاً به معنای افزایش احتمال سقط جنین نیست. بسیاری از زنان هستند که حاملگی کاملاً طبیعی داشته و بعد از سه ماهه اول دیگر دچار تهوع نشده اند. اما این واقعیت نیز وجود دارد که مادرانی که کودک خود را سقط کرده اند کمتر دچار تهوع شده اند زیرا تکامل نیافتن جنین و جفت باعث کاهش یافتن هورمون های حاملگی می شود بنابراین زنان در این موارد دچار تهوع بسیار کمتری می شوند.

رایج ترین توصیه هایی که توسط متخصصین زنان و ماما ها به بیمارانشان می شود به شرح زیر است:

اگر بویی سبب تهوع شما می شود از آن پرهیز کنید. مصرف غذا های بی مزه و یا گرم نکردن غذا ها سبب می شود که بوی کمتری داشته باشند. اگر همه چیز موجب حالت تهوع شما می شود اشکالی ندارد از چند غذای محدودی که مشکلی ایجاد نمی کند استفاده کنید حتی اگر تمام مواد غذایی مورد نیاز را برای بدن شما تامین نکند.

اگر همیشه مقداری شیرینی ساده مانند کلوچه کنار تخت خود داشته باشید می توانید زمانی که بیدار می شوید از آن بخورید. داشتن این شیرینی ها ممکن است زمانی که نصف شب با حالت تهوع بیدار می شوید نیز کمک کننده باشد. سعی کنید که قبل از بلند شدن از جایتان ۲۰ تا ۳۰ دقیقه دراز بکشید.

بعضی از زنان اعتقاد دارند که کربوهیدارت بهترین نوع خوراکی برای زمانی که تهوع دارید هستند. طبق یک مطالعه کوچک می توان گفت که غذاهایی که پروتئین های بالایی دارند احتمالا اثر بیشتری می گذارند. سعی کنید که وعده های غذاییتان را کوچک کنید و به گونه ای غذا بخورید که معده تان هیچ وقت خالی نباشد.

از غذا های سنگین و چرب، تند، اسیدی و سوخاری شده پرهیز کنید زیرا این غذا ها باعث تحریک دستگاه گوارش می شوند. هضم غذا های چرب بیشتر طول می کشد زیرا در حاملگی تخلیه معده به زمان بیشتری احتیاج دارد پس سعی کنید در این زمان از غذا های چرب دوری کنید.

از مایعات زیاد استفاده کنید اما بین وعده های غذایی تان مایعات بنوشید. یک باره حجم زیادی از مایعات را استفاده نکنید زیرا باعث می شود معده تان پر شود و اشتهایتان برای خوردن غذا کم شود. یک روش خوب این است که در طول روز جرعه جرعه آب و مایعات بنوشید. در صورتی که زیاد استفراغ می کنید؛ نوشیدنی هایی که حاوی گلوکز، نمک و پتاسیم هستند باعث می شوند که الترولیت ها و املاحی که بدنتان از دست داده است را جبران کند.

اگر به میزان کافی استراحت کنید و به دیدن اقوام و دوستانتان بروید راه خوبی را برای مقابله با استرس پیش گرفته اید. این کار ها سبب پرت شدن حواس شما از تهوع تان می شود.

در صورتی که ویتامین B6 با دوز صحیح استفاده شود هیچ خطری نخواهد داشت و سبب بهتر شدن تهوع شما خواهد شد. علت بهتر شدن تهوع بر اثر این بیماری هنوز مشخص نشده است. بهتر است از قبل از مصرف این ویتامین حتما با پزشک مشورت کنید.

اگر هیچ کدام از موارد بالا برای از بهتر کردن تهوع شما مفید نبود از پزشکتان بخواهید برایتان داروی ضد تهوع تجویز کند. توجه کنید که هر گونه دارویی را که می خواهید در زمان حاملگی مصرف کنید باید تحت نظر پزشک باشد و از مصرف خودسرانه دارو جداً بپرهیزید.

اگر مادر نتواند هیچ چیز حتی مایعات را ۲۴ ساعت در معده خود نگه دارد به استفراغ بیش از حد در زمان حاملگی مبتلا شده است. درمان این مشکل چندان ساده نخواهد بود. هر چقدر که این مشکل زود تر تشخیص داده شود آسان تر بهبود خواهد یافت. برای تامین آب از دست رفته بدن از مایعات وریدی (سرم) استفاده می شود و آزمایشاتی برای اطمینان یافتن از نبودن بیماری های زمینه ای دیگر که باعث تهوع می شوند، گرفته خواهد شد.
اگر تهوع ادامه پیدا کند مادر مجبور به استفاده از سرم در منزل و یا بیمارستان خواهد بود.

 

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر