بیماری و اختلال دو قطبی چیست!؟

632 نظر: 0

اختلال دو قطبی یا شیدایی، یک بیماری طاقت فرساست، که موجب اختلال مغزی شده و می تواند باعث آسیب رساندن به فرد و روابط اجتماعی اش شود.

این بیماری،بیشتر درجوانان و بزرگسالان، ودر برخی مواقع در کودکان نیز ،بروز می نماید. بیماری اختلال دو قطبی ، یک بیماری دراز مدت بوده که باعث تغییر حالت در فرد می شود .مثلا: تغییر حالت از خشم شدید به افسردگی .در این بیماری ،فرد گاهی سرخوش و خود بزرگ بین ،و گاهی غمگین شده و به نوعی دچارنوسانات رفتاری می شود. از هر ۱۰۰ نفر بزرگسال ،۱ نفر دچار این بیماری می گردد.

علائم

اعتماد بنفس خیلی بالا، کم خوابی ،عجله در رفتار و صحبت ، نداشتن تمرکز و افزایش حس لذت جویی

دو نوع اختلال دو قطبی وجود دارد،نوع اول با افسردگی همراه است و ۳ -۶ ماه زمان میبرد. در نوع دوم ،افسردگی طولانی تر از نوع اول بوده، و زمان بهبودی نیز بیشتر است.

اختلالات دوقطبی منشا ارثی دارند. افراد مبتلا ،در طول بیماری، احساس افسردگی شدید داشته و علایم روانی مانند : احساس غم و زود رنجی به همراه دارند.

این بیماری ممکن است گاهی توسط استرس و یا بیماری به وجود بیاید.برای درمان، می توانیم از داروهایی مانند: لیتیوم، والپروئات سدیوم استفاده کنیم.به صورت کلی، باید از داروهایی استفاده شود ،که کاهنده ی میل جنسی و خواب آور باشند.

اگر بیماری خفیف باشد، درمان آن ۹ ماه تا یکسال ،و در صورت شدت، ۲ تا ۵ سال است.

غذا خوردن منظم و نوشیدن مایعات فراوان می تواند در کنترل این اختلال نقش داشته باشد. بنابر شدت بیماری، داروهای تجویز شده،متفاوت است.در طول درمان ، نباید از الکل و سیگار استفاده شود.

به طور همزمان، میتوان از روش های درمانی روانشناسی مانند : تربیت روانی و کمک به حالت روحی استفاده کرد.

اختلال دو قطبی معمولا با مشکلات روانی همراه بوده و افراد تمایل به خودکشی دارند. استفاده از الکل و مواد مخدر در میان افراد مبتلا به این اختلال بسیار شایع است .

دارو های ضد تشنج در درمان این بیماری بسیار کاربرد دارد. بعد از درمان ممکن است ،عوارضی مثل افزایش وزن ، تهوع و اضطراب ، رعشه و لرزش و کاهش میل جنسی به وجود آید.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر