اختلال هراس و گذر هراسی چیست؟

451 نظر: 0

اختلال هراس و گذر هراسی تغییرات هیجانات یک فرد به صورت تشنج های شدید را حمله هراس می گویند.

حمله هراس، علائم جسمی و روان شناختی خاصی را بروز می دهد. ترسیدن فرد از دیوانگی، نگرانی از رخ دادن واقعه ای ناگوار، داشتن احساس مرگ همگی از علائم روان شناختی است که فرد دچار آنها می شود. از نشانه های جسمی این بیماری می توان درد قفسه سینه، تنگی نفس، بی حسی، مور مور شدن و احساس نزدیک شدن به زمان مرگ را نام برد.

حمله هراس ممکن است به صورت مکرر اتفاق بیوفتد که آن را اختلال هراس می نامند.

اگر یک فرد بیمار در یک موقعیت خاص دچار این حمله شود در آن موقعیت انتظار بروز حملاتی دیگر را نیز دارد. اگر مردی در بزرگراه مورد یک حمله قرار بگیرد ممکن است بعد از این حمله دیگر نتواند در بزرگراه رانندگی کند و به شدت بترسد. حمله هراس را می توان به این شکل تعریف کرد که پاسخ بدن به ناتوانی ذهن در کنترل احساسات است. افسردگی و یک حادثه آسیب زا برای فرد بیمار که نتوانسته آن را تحمل کند می تواند از عوامل ایجاد این اختلال باشد.

حمله هراس در شرایط بد تر می تواند منجر به بروز گذر هراسی شود. یعنی ترسیدن از فضاهای باز. این مشکل می تواند باعث منزوی شدن فرد شود چون بیمار ترجیح می دهد در خانه بماند و از موقعیت هایی که باعث ترسیدن وی می شود دوری می کند.

کسانی که دچار این مشکل هستند ممکن است به سمت خودکشی بروند یا به مصرف مواد مخدر روی بیاورند.

همچنین این مشکل می تواند عامل ایجاد وسواس فکری-عملی و وحشت زدگی نیز باشد. این افراد از بودن در مکان های باز دوری می کنند زیرا در این مکان ها امکان بروز حمله های وحشت وجود دارد.
این مشکل در زنان دو برابر مردان یافت می شود اما تعداد مردان بیشتری به روانپزشکان برای حل این مشکل مراجعه می کنند.اختلال هراس بیشتر در سنین کودکی و نوجوانی نمود پیدا می کند. به ندرت این مشکل در اشخاص بالای ۲۵ سال بروز می کند.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر