التهاب و عفونت های پستان را بیشتر بشناسید!

436 نظر: 0

در التهاب پستان مجاری مسدود می شوند و عموما در نزدیکی نوک پستان رخ می دهد.

در خانم های شیرده ورم پستان بسیار شایع است. عامل ورم پستان عفونت های ویروسی است که پزشک تشخیص خواهد داد. از زمان های گذشته مشکل عفونت های پستان در زنان وجود داشته است. مطالبی که در طب قدیم ایرانی و سایر متون قدیمی پزشکی در مورد عفونت ها و آبسه های پستان وجود دارد نشان دهنده قدمت این مشکل در زنان هستند. در حال حاضر نیز یکی از رایج ترین دلایل مراجعه زنان به درمانگاه های جراحی، عفونت پستان است. علائم این عفونت قرمزی، تب، تورم و گاهی لمس توده است. نشانه های عفونت پستان مانند علائم سرطان است به همین جهت شناختن عفونت های پستان اهمیت خاصی پیدا می کند.

عفونت های پستان را می توان به دو گروه تقسیم کرد:

۱- عفونت های دوران غیر شیردهی
۲- عفونت های دوران شیردهی

 

عفونت های دوران غیرشیردهی:

در این عفونت ها تنوع میکروبی در مقایسه با عفونت های دوران شیردهی، خیلی بیشتر است و در سنین بالاتری رایج است.

 

عفونت های دوران شیردهی:

مادران با مصرف آنتی بیوتیک در دوران زایمان میزان بروز این نوع عفونت ها را کاهش داده اند اما بسیاری از مادران شیرده با این مشکل مواجه می شوند و هنوز التهاب و عفونت پستان مشکلی بسیار رایج در دوران شیردهی است.

برای پیشگیری از این بیماری باید مراقبت کافی از پستان در دوران حاملگی و شیردهی انجام شود. با جلوگیری از جمع شدن شیر در پستان و جلوگیری از بروز خراش در نوک پستان می توان احتمال ابتلا به این مشکل را کاهش داد. قبل و بعد از شیر دادن به کودک نوک پستان باید شسته شود، تمیز و خشک نگه داشته شود. نوعی باکتری به نام استافیلوکوک اورئوس عامل ایجاد عفونت های پستان است. این باکتری از خراش های کوچک موجود در نوک پستان وارد بافت این ناحیه می شود. اگر در پستان ها شیر موجود باشد محیط غذایی مناسبی برای باکتری فراهم می شود و رشد می کند. در مراحل اولیه بیماری عفونت در قسمت های خاصی از بافت پستان وجود دارد ولی با گذشت زمان و پیشرفت بیماری بقیه قسمت ها را نیز دربر می گیرد.

مادر باید تا جایی که ممکن است از خراش های نوک پستان با شیردادن صحیح به نوزاد جلوگیری کند. در قدم اول بیماری به شکل التهاب بافت نرم، قرمزی مختصر روی پوست، حساسیت در لمس و درد ظاهر می شود. پوست در قسمت مبتلا گرم تر از سایر نقاط است. در صورتی که درمان انجام نشود و بیماری پیشرفت کند آبسه پستان ایجاد می شود که همان حفره ای حاوی چرک است. در این مرحله علائم واضح تر و درد شدید تر است.

 

میتونید این مطلب رو برای دوستتون هم بفرستید:

ارسال نظر