با آنفولانزای مرغی به صورت کامل آشنا شوید!

369 نظر: 0

بیماری آنفلوانزای پرندگان یک بیماری عفونی و مسری است،که اولین بار در کشورهای آسیای شرقی مثل :چین، ویتنام، کامبوج و تایلند شیوع پیدا کرد و منجر به مرگ ۶۸ نفر از کودکان و نوجوانان شد.

این ویروس با عناصر ژنتیکی ویروس آنفلوانزای انسانی ، ترکیب شده و یک ویروس جدید را تولید میکند که می تواند از یک انسان به انسان دیگر منتقل شود.

پرندگان وحشی ناقل ویروس آنفلوآنزا ،کم خطر بوده و بیماری‌زایی پایینی دارند.اما در پرندگان اهلی، این ویروس به دو شکل متفاوت وجود داشته ،که یکی از این ویروس ها بیماری ملایم و دیگری بیماری کشنده ای را ایجاد می کند.اردک، غاز، قو و مرغ دریایی ،این ویروس را به شکل طبیعی در بدنشان دارا هستند.اگر آنفولانزا شدید باشد ظرف حداکثر ۴۸ ساعت ،باعث مرگ در افراد می شود .

علائم و عوارض بیماری

علائم شامل : تب، سرفه، گلودرد و درد عضلانی ، عفونت چشمی، ذات الریه و بیماری شدید تنفسی میباشد.

عوارض : ایجاد پنومونی(ذات الریه)، نارسایی تنفسی، نارسایی کلیه‌ها و قلب، خونریزی ریه‌ها و کاهش گلبول‌های خون(گلبول‌های سفید و قرمز و پلاکت‌ها)

راه های انتقال

خوردن و استنشاق مدفوع خشک شده ی روی بدن پرندگان ، بزاق و ترشحات مخاطی پرنده ی آلوده ،پرورش خروس های جنگی و خوردن گوشت های نیمه پز که می تواند در انسان و سایر پرندگان باعث ایجاد بیماری شود.

پیشگیری و تشخیص بیماری

از خوردن پرندگان بیمار به عنوان غذا، بریدن سر و کندن پر پرندگان آلوده خودداری شود. بهتر است گوشت پخته و خام را از یکدیگر جدا کنیم، گوشت باید در دمای ۷۰ درجه سانتی گراد پخته شود.

رعایت بهداشت فردی در تماس با پرندگان مانند: شستن دست ها و دفن اجساد پرندگان

تشخیص بیماری:

تشخیص از راه تست های سرمی نظیر، الایزا ، HI ، AGP و آزمایشاتی مانند PCR ،جداسازی و کشت ویروس H5N1

درمان

ابتدا بیماران مبتلا باید در بخش ایزوله ی بیمارستان بستری شوند ،تا آزمایشات لازم و مراقبت‌های ویژه روی آن ها انجام شود. برای درمان ،دو دارو ،به نام های Tamiflu : و Relenza می توانند شدت و مدت بیماری آنفلوانزای فصلی را کاهش دهند، تجویز می شود. هم چنین میتوان از دارو های قدیمی تر، مثل : آمانتادین و ریمانتادین و انواع آنتی بیوتیک ها نیز استفاده کرد. امروزه برای این بیماری واکسن تولید شده، که می توان ،قبل از شیوع و در زمان ابتلا از آن استفاده کرد.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر