با علائم و نشانه های بیماری آبله مرغان آشنا شوید

1,031 نظر: 0

آبله مرغان، یک بیماری عفونی و مسری است،که باخارش و تاول همراه است . این آبله،از ویروس واریسلا زوستر (VZV) منشا گرفته و از راه دهان و بینی به بدن منتقل می شود که با زدن تاول و پوسته پوسته شدن آغاز می گردد.

آبله مرغان افراد بزرگسال را زونا می گویند. این بیماری ،در بزرگسالان شدید و در کودکان خفیف است .معمولا ویروس این بیماری ،پس از ابتلا ،از بدن خارج نشده و به صورت غیر فعال، در سیستم ایمنی باقی میماند و می تواند در اثر بیماری هایی مثل ایدز و استرس دوباره فعال شود.

ظاهر تاول ها کروی و قرمز بوده و در بیشتر نقاط بدن ظاهر می شوند. واکسن این بیماری باید در دو نوبت و در سنین ۱۲ تا ۱۸ ماهگی و ۴ تا ۶ سالگی تزریق شود.افرادی که آبله مرغان گرفته اند، نسبت به عفونت واریسلا ایمن اند.

علایم

گلو درد ، خارش و قرمزی پوست ، بدن درد و کم اشتهایی

زنان باردار و کودکان تازه متولد شده ،بیشتر در معرض این بیماری هستند. این بیماری می تواند عوارضی مانند : عفونت پوست و ریه و التهاب مغزی را به همراه داشته باشد.

مبتلا شدن خانم های باردار به آبله ،بسیار خطرناک است.در صورت تماس با فرد مبتلا،۱۴ تا ۱۶ روز طول می کشد تا بیماری ظاهر شود.

درمان

درمانی برای آبله مرغان وجود ندارد، به جز استراحت و مصرف دارو ،برای پایین آوردن تب و خارش . نوشیدن زیاد مایعات و استفاده از دارو هایی مانند : استامینوفن و لوراتادین.
باتزریق واکسن می توان از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد. استفاده از لوسیون و مواد ضد عفونی کننده ،در حمام ،می تواند باعث بهبودی جای تاول ها شود.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر