با بیماری اوتیسم بیشتر آشنا شوید!

229 نظر: 0

اوتیسم یا درخود ماندگی ،نوعی اختلال عصبی ،در رشد و برقراری روابط اجتماعی است. که در آن ،رفتارهای مربوط به مغز، محدود و دائما تکرار می شوند. این بیماری در برخی نوزادان از روز اول تولد و در برخی دیگر از دو سالگی آشکار می شود.بروز این بیماری در پسران فراوان تر، ولی شدت آن در دختران بیشتر است.

مشکلاتی مانند، بندناف و وزن کم نوزاد در زمان تولد ،که در آن ها اکسیژن رسانی با مشکل روبه رو میشود و ناسازگاری‌های بین گروه خونی مادر و نوزاد، ابتلا به اوتیسم را افزایش می‌دهند.

یک سوم مبتلایان اوتیسم به عقب ماندگی ذهنی دچار هستند. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است : حداقل از هر ۷۰ نوزاد، ۱ نفر ،به اوتیسم مبتلا می باشد.

علائم

۱٫اصرار به یکسان بودن دارند و با تغییرات محیط مخالف هستند.
۲٫ بدون دلیل می خندند و یا گریه می کنند.
۳٫بدون علّتی، نگران می شوند و حالت اضطراب خواهند داشت.
۴٫مشکلات شدید تکلمی داشته و حرف های دیگران را تکرار می کنند.

توجه شود:

افراد اوتیسمی دارای احساس بوده ،اما در بیان آن به دیگران دچار مشکل هستند. کودکان مبتلا ،کمتر می توانند از طریق نگاه کردن به افراد، ارتباط چشمی برقرار کنند و اکثرا کم حرف می باشند.تاکنون عامل این بیماری مشخص نشده،اما می توان گفت عامل ژنتیک در بروز اوتیسم بسیار پر اهمیت است.

یک کودک اوتیسمی می تواند به بیماری های زیر دچار شود:

X syndrome –
-عقب ماندگی ذهنی
-تصلب بافت ها
-صرع

نشانه ها بیماری :

۱٫در ۱۲ ماهگی کلماتشان ناواضح است و یا هیچ گونه حرکات اشاره با دست را ندارند.
۲٫ تکلمشان را در سنین پایین و مهارت های اجتماعیشان را در هر سنی از دست می دهند.

انواع درمان

در قدم اول، پزشک برای برقراری ارتباط، با استفاده از راه هایی مانند: صحبت درمانی ،با کودک ارتباط گرفته و کودک را مجبور به سخن گفتن می کند. کودک با شروع سخن گفتن ،خاطرات خود را مرور کرده و آن ها را بیان می کند. پزشک ،کودک را تشویق میکند تا کارهای روزمره ی خود را انجام دهد. برای بهبود روحیه ی کودکان ،دارو، ورزش و بازی های مخصوص نیز تجویز می شود .این روش های درمانی باید طی سالیان متمادی انجام شود تا بیماری پس از بهبود نسبی، مجددا تشدید نشود.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر