با بیماری زرد زخم بیشتر آشنا شوید!!

538 نظر: 0

زرد زخم (Impetigo) بیماری بسیار واگیردار(به‌خصوص در کودکان) پوستی حاد و میکروبی که توسط باکتری‌های استافیلوکوکوس اورئوس و استرپتوکوک پیوژنز به وجود می‌آید.

این بیماری به شکل تاول‌های کوچک چرمی هستند که به‌سرعت می‌ترکند و زخم زردرنگی را به‌جای می‌گذارند. این بیماری در بین کودکان ۲تا ۶ سال و بخصوص در مدارس و پرورشگاه‌ها که کودکان باهم در تماسند و بهداشت رعایت نمی‌شود فراگیر است همچنین در میان ورزشکارانی که ورزش‌های پر تماس انجام میدهند (مانند کشتی و راگبی) شایع است.

زرد زخم با علائم و نشانه‌های مختلف به چند نوع تقسیم می‌شود:

۱- زرد زخم غیر تاولی:

این نوع زرد زخم توسط باکتری استرپتوکوک پیوژن ایجاد می‌شود که معمولاً با یک زخم کوچک قرمزرنگ بر روی صورت، بینی و اطراف دهان ظاهر می‌شود. با پاره شدن زخم‌ها (سریع پاره می‌شوند) رشحات آبکی و چرکی آن به‌صورت عسلی‌رنگ روی پوست دلمه می‌شود که در مدت کمی ترشحات از بین می‌رود و فقط یک لکه قرمزرنگ باقی می‌ماند که آن‌هم پس از مدتی ناپدید می‌گردد. در این نوع زرد زخم، زخم ایجادشده شاید با خارش همراه باشد اما درد ندارد. در کودکان علائمی مانند تب در زرد زخم غیر تاولی به‌ندرت دیده می‌شود اما اگر عفونت شدید باشد باعث تورم گره‌های لنفاوی می‌گردد.

۲- زرد زخم تاولی:

عامل ایجاد زرد زخم تاولی باکتری استافیلوکوک طلایی است. این بیماری در بین کودکان زیر ۲ سال بسیار شایع است که با ایجاد تاول‌های دردناک (معمولاً روی تنه بازو و ساق) این عارضه خود را نشان می‌دهد و بسیار سریع گسترش پیدا می‌کند. مدت‌زمان درمان این بیماری طولانی‌تر از نوع غیر تاولی است. علائم این بیماری تب، اسهال، ضعف و بی‌حالی است.

۳- اکتیما :

در این نوع زرد زخم ،عفونت به لایه دوم پوست نفوذ می‌کند. در این نوع بیماری زخمه‌ای همراه با درد که حاوی مایع چرکی می‌باشند (معمولاً روی ساق و پا) تبدیل به زخم‌های عمیق می‌گردند و گره‌های لنفاوی در نقاط مختلف بدن درگیر و متورم می‌شوند. اثر زخم‌های ایجادشده توسط این بیماری پس از بهبود به‌جای می‌ماند.

پزشک برای درمان این بیماری در موارد خفیف از آنتی‌بیوتیک موضعی و در موارد شدیدتر، استفاده از آنتی‌بیوتیک خوراکی تجویز می‌کند.بهترین روش پیشگیری از این بیماری رعایت بهداشت پوست است. همچنین استفاده از آب گرم و صابون، استفاده از حوله‌های کاغذی یک‌بارمصرف یا استفاده از لیف و حوله شخصی، بهداشت ناخن‌ها، توجه به بریدگی و ضایعات پوستی، استفاده از تیغ‌های ریش‌تراش یک‌بارمصرف، شستشوی روزانه لباس و پوشاک، تغذیه مناسب در پیشگیری از این بیماری بسیار اثرگذار است.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر