با دور بینی و درمان آن بیشتر آشنا شوید!

524 نظر: 0

اگر انحنای قرنیه چشم کم و یا طول کره چشم کوچک باشد ،مشکل دوربینی چشم به وجود می‌آید.

افراد مبتلا، در دیدن اشیا ی نزدیک مشکل دارند و آن ها را به طور واضح نمی بینند . شیوع دوربینی کمتر از نزدیک بینی است و اکثرا به طور ارثی به فرزندان منتقل می شود. دوربینی ،نزدیک بینی و حالت آستیگماتیسم را عیوب انکساری چشم می نامند.

هنگامی که انسان‌ها به دنیا می آیند ،چشمشان دوربین است و با بزرگ شدن کره چشم، از حالت دور بینی خارج شده و به حالت طبیعی در می آید ،اگر کودک متولد شده ، دور بین نباشد ،با رشد کره چشمی حتما به نزدیک بینی مبتلا خواهد شد.

دوربینی انواع مختلفی دارد:
۱٫دوربینی ساده:این نوع دوربینی به دلیل عواملی چون : کاهش قدرت تطابق یکی از چشم ها و
کم شدن ضریب شکست اجزای چشم به وجود می آید.
۲٫دوربینی پاتولوژیک:معمولا به صورت وراثت به فرزندان منتقل می شود و باعث بروز عوارضی مانند : فقدان و یاجابجایی عدسی می شود. در پی بروز این عوارض ،دوربینی نیز اتفاق می افتد.
۳٫دوربینی Fanctional: هنگامی که عضلات مژگانی چشم فلج شوند و یا قدرت تطابق چشمی وجود نداشته باشد. این نوع دوربینی به وجود می آید. کاهش بینایی ، سردرد، قرمزی چشم ، فتوفوبیا (ترس از نور) و خستگی چشمی از نشانه ی ابتلا به دوربینی هستند.

معمولا مبتلایان در هنگام مطالعه ، چشم های خود را بسته و آن ها را ماساژ می دهند سپس دوباره به مطالعه می پردازند . افراد ممکن است این کار را در حین مطالعه برای چندین بار انجام دهند.که عوارضی چون: پیر چشمی و لوچی را به همراه دارد.

برای درمان راه های متفاوتی مانند:استفاده از عینک ،لنز و جراحی وجود دارد. پزشک برای اصلاح دوربینی ،عینکی برای فرد تجویز می کند که از عدسی همگرا تشکیل شده باشد. لنز مانند عینک بوده ،اما مزایایی نسبت به عینک دارد . درکل بیشتر،استفاده از لنز ،برای افراد مبتلا توصیه می شود.

بررسی دوربینی در سنین مختلف:

۱٫دوربینی در افراد مسن:
شیوع دوربینی در زنان بیشتر از مردان می باشد.( به خصوص در زنان مسن )هنگامی که فرد مسن به این عارضه دچار می شود. علایم پیرچشمی زودتر ظاهر شده وبرای اصلاح دید باید از
عینک های دوکاره استفاده کنند.
۲ .دوربینی در افراد جوان:
اگر درافراد جوان دوربینی خفیف باشد ،می توانند ار عدسی های ساده استفاده کنند و اگر دوربینی
شدید بود ،حتما باید ازعینک دو دید استفاده شود.
۳٫دوربینی در کودکان:در صورت عدم درمان ،فرد به بیماری های تک چشمی و تبلی چشم مبتلا می گردد.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر