با دیابت نوع یک در کودکان آشنا شوید

374 نظر: 0

زمانی که پدر و مادر، متوجه علائم خاصی ،مانند :پرنوشی و پرخوری در فرزندشان می شوند ،درحالی که فرزندشان کسل و لاغرشده و حال عمومی خوبی ندارد، باید علائم را جدی گرفته و به پزشک مراجعه کنند، زیرا ممکن است نشانه ابتلای کودک به بیماری دیابت باشد.

دیابت در کودکان زیر ۱۱ سال بروز پیدا کرده و تا پایان عمر، همراه کودک باقی خواهد ماند. دیابت نوع یک درگذشته ، به اسم دیابت کودکان شناخته می شد. این بیماری بر خلاف نامش، ممکن است در افراد مسن نیز بروز کند، به همین علت دیگر دیابت کودکان نامگذاری نمی شود، اما همچنان این بیماری در کودکان ۶ تا ۷ سال و نوجوانان در حال بلوغ رایج تر است.

امروزه، بسیاری از کودکان و نوجوانان به علت تغذیه نادرست و زندگی ماشینی به دیابت نوع دو نیز دچار می شوند.

تغذیه ی نامناسب، چاقی، فعالیت کم، استرس و کم خوابی، مصرف دخانیات و چربی بالا از عوامل به وجود آورنده دیابت نوع دو هستند. البته نظریه هایی هم مبنی بر تاثیر سموم و ویروس ها بر ایجاد دیابت نوع دو وجود دارد.

دیابت نوع یک بیشتر به دلیل مسائل ژنتیکی به وجود می آید و خود بیمار در به وجود آمدن بیماری دخالتی ندارد.

در دیابت نوع یک سلول های دفاعی بدن به سلول های خودی حمله کرده و سلول های مولد انسولین را از بین می برند. سلول های بتا لوزالمعده که مسئول تولید انسولین هستند، یا نمی توانند انسولین تولید کنند یا آن قدر کم تولید می کنند که بدن با کمبود هورمون انسولین مواجه می شود. در این حالت پزشکان با تزریق انسولین مورد نیاز، بدن را در حالت مناسب نگه می دارند.

اگر مادران اقدام به خود درمانی نموده و به جای مراجعه به پزشک، این مشکل را به سردی فرزندشان نسبت دهند، ممکن است جان کودک به خظر بیفتد ،زیرا در این شرایط، برای رفع سردی ،ممکن است به فرزندشان نبات داغ بدهند،این کار باعث بالا رفتن قند کودک و ایجاد خطر مرگ خواهد شد.

افراد دیابتی طول عمر نرمالی دارند و می توانند ۸۰ یا ۹۰ ساله زندگی کنند .

هنوز درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد و بیمار با گرفتن انسولین از راه تزریق ،به زندگی خود ادامه خواهد داد. اگر قند خون فرزند دیابتی شما افت کرد، باید فورا مواد قندی که جذب سریعی دارند آماده کنید. در این شرایط نیم ساعت به نیم ساعت قند خون کودک را چک کنید تا از نرمال شدن آن مطمئن شوید.

افت قند خون در کودکان به یکباره اتفاق می افتد. در صورت ادامه مشکل، ممکن است کودک را تا مرز تشنج یا کما برساند. سعی کنید از درمان های گیاهی پرهیز کنید ،زیرا انسولین در هیچ ماده ی گیاهی وجود ندارد و مصرف طولانی مدت بعضی گیاهان نیز ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر