با سرطان تخمدان و علائم و دلایل بروز آن آشنا شوید

422 نظر: 0

سرطان تخمدان،یک بیماری مرگ آور محسوب میشود،زیرا علایم آن،در مراحل آخر بیماری ظاهر می شود.

علایم کلی این بیماری شامل موارد زیر می باشد:
آروغ زدن و افزایش اندازه شکم؛ درد شکمی یا لگنی؛ مشکل در غذا خوردن و احساس سیری زودرس .

اگر بیمار مدت زیادی این علایم را داشته باشد ،باید برای معاینه ی لگنی به پزشک مراجعه کند. اگر نتیجه معاینه مشکوک بود، برای فرد سونوگرافی از واژن تجویز می شود.

عواملی مانند :اختلالات قاعدگی،روده تحریک ‌‍‌پذیر و عفونت ‌های مثانه باعث بروز سرطان تخمدان هستند.

شیوع این سرطان، در دوران قبل از بلوغ، دوران بارداری و پس از یائسگی دیده می ‌شود. سرطان تخمدان در افراد مختلف متفاوت است. اما شایع ‌ترین سن ابتلا به آن حدود ۴۰ تا ۵۰ سالگی است .

وراثت ،چاقی و مصرف غذاهای چرب در بروز سرطان تخمدان موثرند. احتمال بروز سرطان تخمدان در زنانی که زایمان نداشته ‌اند ،بیشتر از کسانی است که بارداری و زایمان داشته ‌اند. بلوغ زودس و یائسگی دیررس هم از عوامل کاهش ابتلا به این سرطان هستند.

با مصرف قرص ‌های ضد بارداری خوراکی می توانیم از ابتلا به این بیماری جلو گیری کنیم. هر خانم ، برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری باید سالی یک بار معاینه دقیق لگنی و پاپ ‌اسمیر را انجام دهد.

بهترین روش درمان، جراحی و بعد از آن شیمی درمانی می باشد. در زنان یائسه معمولا اگر بیماری پیشرفت کرده باشد رحم یا قسمتی از آن را برمی دارند اما در زنان جوان بافت رحمی را حفظ کرده تا فرد بتواند بعد از بهبودی باردار شود. عواملی مانند اشعه موبایل و دخانیات از جمله عواملی هستند که باعث پیشرفت سرطان تخمدان می شوند.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر