با شپش سر بیشتر آشنا شوید!

858 نظر: 0

شپش سر (Pediculus humanus capitis) نوعی حشره انگلی است ،که نزدیک جمجمه و روی سر، مژه و ابروها زندگی کرده ودر طی روز، چندین بار از خون تغذیه میکند و میتواند موجب خارش شدید و آزار دهنده گردد.

شپش بوسیله ی تماس انتقال می یابد و حتی کسانی که بسیار به رعایت بهداشت اهمیت میدهند نیز ،میتوانند به آن دچار شوند. پوست سر میتواند به دلیل خاریدن زیاد، دچار عفونت شود ، که در این وضعیت ،استفاده از داروهای ضد حساسیت میتواند مفید باشد.

دلایل ابتلا به شپش سر:

تخم های شپش سر کوچک و ظاهری مانند شوره ی سر دارد ،که محکم در جای خود چسبیده اند. طول عمرآن روی سر ،حدود ۳۰ روز بوده و تخم هایش ، ۲ هفته زنده می مانند. شیوع آن بیشتر،در مناطق پرجمعیت و مدارس میباشد.

راه های انتقال شپش:

• تماس مستقیم با شخص آلوده
• تماس با البسه و محل خواب شخص آلوده
• استفاده از لوازم شخصی فرد آلوده مثل:حوله و شانه
نشا نه های ابتلا به شپش سر:
• احساس خارش شدید و کلافه کننده
• جوش های بسیار کوچک و قرمزروی سر، گردن و شانه ها
• شوره ای که به سختی از مو جدا شود

چگونگی تشخیص شپش:

شپش سر بسیار کوچک بوده و ممکن است به سختی لا به لای موها دیده شود. با استفاده از دستکش ،موها را زیر نور مستقیم و با استفاده از ذره بین معاینه کرده ودر صورت مشاهده ی شپش سریعا به پزشک مراجعه شود.

درمان شپش سر

شامپو ها و تونیک های حاوی ۱ درصد پرمترین میتوانند بسیار موثر بوده و بدون نسخه نیز قابل تهیه هستند، در موارد شدیدتر میتوان با مراجعه به پزشک ،از داروهای قویترنیز بهره برد. در مصرف شامپوهای دارویی ،موارد زیر باید رعایت شود:
• دارو را روی پوست و موی سر مالیده و ۱۰ دقیقه صبرکنید.سپس با آب شسته و خشک کنید.اگر بعد از گذشت ۱۲ ساعت،مجددا شپش فعال مشاهده شد،برای درمان قویتر به پزشکتان مراجعه کنید.

رهایی از تخم شپش:

با استفاده از شانه ی آهنی، دارای تیغه های ریز و محکم ،که به روغن آغشته شده، تخم ها را از مو جدا کرده و این کار را هفته ای یک بار تکرار کنید.هنگام درمان شپش ،وسایل شخصی فرد مبتلا ،جداگانه و با استفاده از مواد ضد عفونی کننده، شسته و دور از بقیه وسایل نگه داشته شود.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر