با فشار چشمی بیشتر آشنا شوید!

422 نظر: 0

کره ی چشم انسان ، گوی شکل بوده، دارای بافت نرم می باشد و قسمت پشت و جلوی این کره ی دو سانتی متری، توسط مایع پوشیده شده است.

حالت ماده در پشت زجاجیه، ژله ای  و در جلوی زلالیه به شکل مایع میباشد. این مایع زلال و شفاف ، مدام در حال تغییر است ونقش مهم متابولیسمی را برای چشم ایفا می کند. وجود این مایع باعث شکل دادن به چشم و انعطاف پذیری آن می باشد.

در واقع ،این مایع ، ایجاد فشار چشمی میکند، که  جهت این فشار ازسطح داخلی به سطح خارجی در قسمت جلوی چشم است . هم چنین، نقش تغذیه کننده را نیز،برای چشم ایفا می کند .اگر ازقسمت جلوی چشم به سطح خارجی آن فشار وارد شود، موجب سفت شدن چشم ها شده ،که در اصطلاح به این روند فشار چشم میگویند.

اگر مایع زلالیه بیش از حد تولید یا بیشتر از مقدار طبیعی از چشم خارج  شود، می تواند باعث بروز فشار چشمی شود. اندازه گیری فشار چشمی ،توسط اپتومتریست ها یاچشم پزشکان امکان پذیر است.

این اختلال در دوران نوجوانی شایع نیست . اما اگر کودکی به این عارضه دچار شود، علت آن  وراثت می باشد.

در سنین بعد از ۴۰ سال،فرم ساختاری چشم تغییرمی کند و می تواند باعث افزایش فشار چشم شود.روش اندازه گیری فشار چشم تونومتری نام دارد.فشار طبیعی چشم بین ۱۲ تا ۱۸ میلی متر جیوه می باشد. اگر فشار بالاتر از عدد ۱۸ باشد ،خطرناک محسوب می شود.

استرس و فشارهای عصبی همگی در افزایش فشارهای چشمی موثرند.

فشار بالای چشم ،به معنی بیماری آب سیاه  یا گلوکوم نیست. ولی می تواند در ایجاد آن نقش به سزایی داشته باشد.  با  انجام یک معاینه ی ساده این اختلال به راحتی قابل تشخیص است. برای درمان از دارو درمانی استفاده می شود.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر