با بیماری حرکت یا ماشین گرفتگی بیشتر آشنا شوید!

455 نظر: 0

به بیماری حرکت، ماشین گرفتگی نیز گفته می شود ،که از بیماری های رایج در طول سفر است. بیماری حرکت، سبب به وجود آمدن ناخوشی و خاصه استفراغ می شود. این بیماری ناشی از حرکت های نامعمول در سفر با ماشین، هواپیما، قایق و قطار است.

حرکت های نامعمول که به طور پیوسته در طول سفر ادامه دارند، باعث می شوند مایع گوش میانی بر هم بخورد و پیام هایی به مغز برسد که طی آن فرد احساس از دست دادن تعادل، نا امنی، تهوع و استفراغ داشته باشد.

بیماری حرکت علائم رایج دیگری دارد که عبارتند از: عرق کردن، افزایش و سرازیر شدن بزاق دهان، سردرد، احساس سرما و رنگ پریدگی.

کودکان و زنان بیشتر در معرض این مشکل قرار می گیرند. بیشتر کودکان در سنین بزرگسالی درمان می شوند اما در موارد بسیاری دیده شده است که افراد بزرگسال از بیماری حرکت در طول سفر رنج می برند.

می توان با رعایت بعضی از نکات از این بیماری پیشگیری کرد و آسیب های این مشکل را کنترل نمود تا سفری خوش را در کنار همسفران تجربه کرد.

به طور کلی برای جلوگیری از بیماری حرکت باید به موارد زیر توجه نمود:

افرادی که دچار بیماری حرکت می شوند بهتر است در هواپیما، صندلی های جلوتر از بال را برای نشستن انتخاب کنند و در طول سفر با ماشین ،بهتر است جلو بنشینند. سعی کنید تکان ها و حرکات را به حداقل برسانید. هنگام سوار شدن بر قایق ،برای افراد بیمار مناسب تر است که در وسط آن قرار بگیرند.

کسانی که دچار بیماری حرکت می شوند ،هرگز نباید در طول مسیر به خواندن کتاب و یا نگاه کردن فیلم مشغول شوند. برای این افراد بهتر است که از هوای آزاد بهره ببرند .مثلا زمانی که در ماشین هستند شیشه ها را پایین بیاورند. بستن چشم ها و استراحت کردن نیز یکی از گزینه های مناسب برای جلوگیری از بیمار حرکت است.

بهترین توصیه برای افرادی که مبتلا می شوند این است، برای تماشا کردن مناظر اطراف به یک خط ثابت کمی بالاتر از افق خیره شوند. این گونه افراد در طول مسیر به هیچ وجه نباید به سوژه های متحرک موجود در اطرافشان همچون ماشین های در حرکت یا موج دریا نگاه کنند.

بهتر است قبل از سفر یا در طول مسیر غذا های سنگین نخورند و از خوردن غذا های چرب و ادویه دار اجتناب کنند چرا که این غذا ها به افزایش مشکلات احتمالی کمک خواهد کرد.

فشار خون، قند، بیماری های مغزی و عصبی و یا حساسیت های دارویی علائم زمینه ای هستند که در صورت داشتن آنها باید با پزشک در خصوص مصرف این دارو مشورت کنند.

در صورتی که در اتومبیل هستید ،سعی کنید صاف بنشینید تا با این کار مسیر حرکت خود را بهتر پیش بینی کنید و به یک نقطه خیره شوید.

بعضی از افراد فکر می کنند که در زمان بروز حالت تهوع بهتر است که چشم ها را بست اما این واکنش حالت تهوع را کم نمی کند و بدترین کاری است که می توان در این مورد انجام داد.

دارو های بسیاری برای پیشگیری و کنترل بیماری حرکت وجود دارد. برای استفاده از دارو در این مورد بهتر است پیش از اقدام به خرید به پزشک مراجعه کنید تا بتوانید مناسب ترین داروی متناسب با شرایط فردیتان را تهیه کنید.

این دارو ها در اکثر موارد پایه آرام بخشی دارند و به همین خاطر ممکن است باعث خواب آلودگی در فرد شوند، پس در صورت مصرف این گونه دارو ها از قبول مسئولیت های مهمی مانند رانندگی پرهیز کنید. بهتر است استفاده از داروها، یک نصفه روز قبل از شروع سفر آغاز شود تا بتوان از بروز مشکلات احتمالی پیشگیری کرد.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر