با مراحل عصب کشی دندان آشنا شوید

338 نظر: 0

عصب‌کِشی (Endodontic therapy) یا درمان ریشه (root canal therapy) عبارت است از: معالجه ی مجرای ریشه دندان (پالپ). به اعمالی که عفونت و عصب موجود در مغز دندان برداشته می‌شود تا دندان از آسیب‌های میکروبی در امان باشد، عصب‌کشی دندان می‌گویند.

هنگامی‌که پالپ دندان ،در اثر پوسیدگی عفونی شود عصب‌کشی لازم است. دندان‌پزشک پس از مشاهده ی عکس رادیولوژی از دندان ،مشکلات احتمالی دندان را تشخیص داده و برحسب نیاز ،عصب‌کشی دندان را انجام می‌دهد.

برای انجام عصب‌کشی دندان ،ابتدا پوسیدگی و عاج دندان برای دسترسی به ساقه ی پالپ باز می‌شود. پس از از بین بردن پالپ آسیب‌دیده ،ساقه ی پالپ و کانال‌های ریشه خالی و تمیز می‌شوند.

در هنگام انجام این کار، دندان‌پزشک ممکن است کانال ریشه را بزرگ کند یا تغییر شکل دهد تا بتواند دندان را بهتر پر کند. سپس کانال ریشه را تماماً از عفونت پاک و خشک می‌نماید. به همین منظور، داروهایی را در ساقه ی پالپ و کانال ریشه، برای از بین بردن عفونت قرار می‌دهند.

پس از عفونت‌زدایی و خشک‌کردن کانال ریشه، آن را با ماده‌ای ماندگار (معمولاً از گوتا پرچا استفاده می‌کنند) پر می‌کنند تا ریشه ،از باکتری‌ها و عفونت‌ها در امان بماند. پس از پر کردن ریشه با ماده ی ماندگار ،آن را با ماده‌ی پرکننده موقت پر می‌کنند (اصطلاحاً پانسمان می‌کنند) تا فضای بالای دندان که باز است پوشیده شود.

پرکردگی موقت تا زمانی که یک پرکردگی دائم یا یک عاج روی دندان قرار گیرد باقی می‌ماند. این عاج که گاهی ‌توسط یک پست در ریشه ی داخل گوتا پرچا قرار می‌گیرد را ‌توسط سیمان مخصوص دندان‌پزشکی، در بالای دندان قرار می‌دهند.

عصب‌کشی دندان ،درمانی است که در ۹۵% از مواقع موفقیت‌آمیز بوده و بسیاری از دندان‌های درمان شده به این روش ،می‌توانند تا آخر عمر برای فرد قابل‌استفاده باشند.

با انجام توصیه‌های زیر می‌توان اطمینان حاصل کرد که دندان‌های عصب‌کشی شده تمیز و سالم باقی مانده و به درمان ریشه ی دندان کمک می‌کنند:

– صبح و شب دندان‌های خود را مسواک بزنید
– حداقل زمانی که به مسواک زدن اختصاص می‌دهید کمتر از ۲ دقیقه نباشد
– با نخ دندان فواصل بین دندان‌ها را تمیز کنید
– از خمیردندان‌های حاوی فلوراید استفاده کنید
– دندان‌های خود را سفت و محکم مسواک نکنید ،زیرا این کار باعث آسیب به لثه‌ها می‌شود
– از مسواک‌های کوچک، برای مسواک کردن دندان‌های عقبی استفاده کنید.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر