با مسمومیت حاملگی بیشتر آشنا شوید!

977 نظر: 0

پره اکلامپسی یا مسمومیت حاملگی ،یک مشکل شایع در دوران بارداری است . این حالت به دلیل فشار خون بالا و پروتئین اضافی در ادرار به وجود می آید.

معمولا بعد از هفته ۲۰ حاملگی یا ۷ ماهگی جنین ،این مسمومیت بروز می نماید. اگر مسمومیت درمان نشود مرگ جنین و مادر را در پی خواهد داشت.در مسمومیت شدید،تنها راه حل،زایمان می باشد،زیرا در اثر تولد نوزاد،فشارخون به حالت طبیعی باز می گردد.

از نشانه های این عارضه، سردرد شدید و سرگیجه،تغییر در بینایی و کاهش دفع ادرار میباشد.

اولین نشانه ی مسمومیت، ورم بدن، به خصوص در دست و پاها است .این مشکل می تواند به طور ناگهانی یا به تدریج ظاهر شود. مسمومیت بر اثر دو نوع فشار خون، که در حاملگی پیش می آید ،آشکار میشود،که عبارتند از:فشار خون حاملگی ،فشار خون مزمن – که هرکدام از آن ها می تواند از عوامل زمینه ساز پره اکلامپسی شود.

اگر زن باردار براثر تغذیه یا به طور ناگهانی دچار اضافه وزن شود،فشار بالا رفته، پروتئین از ادرار دفع شده و فرد دچار مسمومیت می شود.

امروزه به این بیماری پیش تشنج بارداری گفته می شود، از علل این بیماری ،جریان خون ناکافی به رحم ،آسیب به رگ و مخاط های خونی ،تغذیه نامناسب و وراثت می باشد. برای تشخیص این بیماری، از فرد مبتلا ،فشار خون ،آزمایش ادرار و خون گرفته می شود.

بیشتر زنان مبتلا ،کودکان سالمی به دنیا می آورند.بهترین راه پیش گیری ،حذف نمک و غذاهای پرچرب از وعده های غدایی،متعادل سازی رژیم غذایی ، ورزش و استفاده از دم نوش های گیاهی می باشد.تنها راه درمان در این حالت زایمان است.فرد بعد از زایمان باید رژیم غذایی مناسب داشته و استراحت نماید .

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر