با چند اختلال گوارشی مهم، آشنا شوید!

581 نظر: 0

دستگاه گوارش شامل : لوله ی طولانی و پیچ در پیچ روده، معده و حفره دهانی میباشد. عمل بلع، از حفره دهانی شروع و به مقعد ختم می شود.اگر در طول این مسیر ،هضم یا جذب غذا در اعضای گوارشی دچار مشکل شود،به اختلالات گوارشی دچار میشویم.

حدود ۹۵ میلیون نفر در جهان از اختلالات گوارشی رنج میبرند. علایم اختلالات گوارشی عبارتند از: اسهال، یبوست، خونریزی، درد شکم ، فقدان اشتها ،سوء هاضمه ،رفلکس و التهاب روده

علت بروز بیماری :

عادات غذایی و نحوه ی تغذیه در عملکرد دستگاه گوارش بسیار موثر است و می تواند سبب ایجاد بیماری های مختلف گوارشی شود . مصرف غذاهای چرب و ادویه جات این اختلالات را تشدید می کنند.

عوامل زیر نیزمی توانند تشدید کننده باشند: خوردن غذاهای فست فودی،پیاز،کیوی،مواد کافئین دار، استرس وعصبانی شدن

روش ها درمانی

علائم بیماریهای عملکردی دستگاه گوارش مبهم بوده و تعیین محل ضایعه و معاینه ی بالینی آن به آسانی امکان پذیر نیست ،به همین دلیل میتوان با استفاده از انواع آزمایشات ، تصویر برداری ها و آندوسکوپی به تشخیص محل ضایعه پرداخت ،سپس اقدامات درمانی را انجام داد.

کمبود روی در اختلالات گوارشی :

کمبود روی (زینک) می تواند باعث اختلال در سیستم گوارشی شود، زیرا وجود این عنصر، برای سوخت و ساز بدن ضروری است .تحقیقات نشان داده ،که کمبود زینک در رژیم غذایی حیوانات ،مانع ازفعالیت گوارشی لوزالمعده شده و در مرحله ی اولیه ی این آزمایش ها، باعث آسیب جدی به دستگاه گوارش می شود.

هم چنین ،گروهی دیگر از دانشمندان ،با انجام آزمایش بر روی بچه خوک ها دریافتند ،بعد از گذشت هشت روز تغذیه با مواد غذایی فاقد روی، تغییراتی از کمبود این عنصر در کبد و خون مشاهده میشود،که در نهایت منتهی به مرگ است.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر