با کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12 آشنا شوید!!

267 نظر: 0

بدن انسان برای ساختن گلبول های قرمز و به دلایل متعدد دیگر به ویتامین ها نیاز دارد. اگر دچار کمبود ویتامین های کلیدی شویم ،بدن نیز دچار کم خونی به اسم کم خونی ناشی از کمبود ویتامین خواهد شد.

نام دیگر کم خونی ناشی از کمبود ویتامین، کم خونی مگالوبلاستیک است. زمانی که بدن دچار کمبود ویتامین شود به اندازه کافی گلبول قرمز نمی سازد. وظیفه گلبول های قرمز این است که اکسیژن را از ریه به دیگر بخش های بدن برساند. در این نوع کم خونی تعداد گلبول های قرمز نیز کم می شود و اکسیژن رسانی به مقداری که برای عمکرد قوی بدن به آن نیاز است انجام نمی شود.

از عوارض این کم خونی می توان به مشکلاتی مانند تضعیف حافظه و یا حس سوزش در دست ها و یا پاها اشاره کرد.

این عوارض می توانند با استفاده از مکمل های درمانی و یا تغییر برنامه غذایی بر طرف شوند. نشانه های کم خونی ناشی از کمبود ویتامین عبارتند از خستگی، رنگ پریدگی، زرد شدن پوست، زخم دهان و زبان، از دست دادن وزن، اسهال، کرخت شدن یا مور مور شدن دستها و پاها، ضعیف شدن ماهیچه ها، تحریک پذیری، گیجی و فراموشی.

ابتلا به کمبود ویتامین در طی چند ماه تا چند سال پیشرفت خواهد کرد و علائم ممکن است در ابتدا بسیار کم و خفیف باشند ولی در طول زمان پیشرفت کرده و شدیدتر خواهد شد.

کم خونی پرنیشیوز کم خونی پرنیشیوز یکی از انواع کم خونی ناشی از کمبود ویتامین است. کمبود ویتامین B12 در بدن منجر به کم خونی پرنیشیوز می شود. کمبود ویتامین B12 ممکن است به علت کافی نبودن این ویتامین در برنامه غذایی یا قادر نبودن روده کوچک به جذب این ویتامین ایجاد شود. رشد باکتری های غیرنرمال در روده و یا بیماری های روده نیز منجر به کمبود ویتامین B12 می شود. اگر کمبود این ویتامین به علت فقدان فاکتور داخلی معده باشد، کم خونی پرنیشیوز نامیده می شود.

فاکتور داخلی پروتئینی است که توسط معده ترشح می شود و وظیفه جذب ویتامین B12 را در بدن دارد.

بدون فاکتور داخلی این ویتامین جذب نمی شود و بدن را ترک می کند. ویتامین B12 در معده از مواد غذایی جدا می شود و به فاکتور داخلی معده متصل می شود. فاکتور داخلی ویتامین B12 را از معده تا روده انتقال می دهد و در آن جا به داخل جریان خون جذب می شود. فقدان فاکتور داخلی معده می تواند توسط واکنش سیستم خودایمنی ایجاد شود. سیستم خودایمنی ممکن است اشتباهاً به پروتئین هایی که توسط معده ساخته شده اند حمله کند. ودر آخر سبب کم خونی می شود.

کمبود این ویتامین قبل از آن که بتوان آن را از طریق تزریق برطرف کرد کشنده بود.

به علت اینکه ویتامین B12 در کبد به مقدار زیاد ذخیره می شود و سال ها طول می کشد تا علائم اولیه کمبود آن ظاهر شود.
غذاهایی که ویتامین B12 در آنها ذخیره شده اند شامل گوشت سفید و قرمز، نرم تنان صدف دار دریایی، تخم پرندگان، شیر، پنیر و ماست هستند. درمان کمبود این ویتامین بسیار ضروری است زیرا اگر این کمبود جبران نشود عوارضی خواهد داشت که ممکن است برای همیشه در بدن فرد باقی بمانند.

برای دچار نشدن به کم خونی ناشی از کمبود ویتامین سیگار نکشید و مصرف الکل را محدود کنید.

سیگار کشید باعث می شود که در جذب ویتامین های ضروری بدن اختلال ایجاد شود. پس خطر به وجود آمدن کم خونی ناشی از کمبود ویتامین را در بدن افزایش خواهد داد. برای حفظ سلامتی بهترین کار ترک کردن کامل سیگار است. مصرف الکل نیز می تواند باعث کم خونی ناشی از کمبود ویتامین شود. راهنمای تغذیه ایالات متحده توصیه کرده است مردان بیشتر از دو بار در روز الکل مصرف نکنند و زنان دریافت الکل را به یک بار در روز محدود کنند.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر