بدزبانی در کودکان ناشی از چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد؟!

508 نظر: 0

پدر یا مادر بودن، همواره دشوار بوده است.

علاوه بر تامین اقتصادی فرزند و مصون نگاه داشتن او از بیماری ها، تربیت کردن او نیز، مشکلی اساسی است. در راه همین تربیت است که پدر و مادر به مشکلاتی در فرزند خود برمیخورند و درصدد رفع آنها بر می‌آیند. در این نوشتار، به یکی از این مشکلات میپردازیم: بدزبانی.

نشانه های بدزبانی در کودکان

بدزبانی، صرفاً استفاده از کلمات فحش و رکیک نیست، بلکه صدا کردن افراد بزرگتر با اسم کوچک و القاب زننده، بالا بردن صدا در جمع و دیگر موارد از این قبیل هم میتوانند جزو بدزبانی به حساب آیند.بدزبانی، موجب نگرانی پدر و مادر میشود. آن‌ها هنگامی که از کودک خود، بدزبانی میبینند نگران و ناراحت میشوند و همواره از خود میپرسند که او این بدزبانی را از کجا فراگرفته است؟ بدزبانی میتواند ناشی از علل متفاوتی باشد.

علل بروز بدزبانی در کودکان

۱) پدر و مادر

گاه، خود پدر و مادر، علت بدزبانی در کودک هستند. کودک، که عموماً پدر و مادر خود را الگو قرار میدهد، به تدریج بدزبانی را از آنها فرا میگیرد. برخی پدر و مادرها، با یکدیگر بدزبانی میکنند و این میتواند در کودک، درونی شود و او نیز، به این عادت زشت، دچار گردد.

بدزبانی در کودکان ناشی از چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد؟!

۲) خارج از خانه

 همچنین گاه، علت بدزبانی خارج از خانه است. بچه‌های مهد یا مدرسه و همچنین کوچه و دیگر مکان‌هایی که کودک وقت خود را آنجا میگذراند، مانند گیم‌نت‌ها، میتوانند بهترین علت برای بدزبانی کودک به شمار آیند. آن ها اگر از حرف های رکیک استفاده کنند، خواه ناخواه، کودک نیز آن حرف ها را فرامیگیرد و به تدریج، از آن‌ها استفاده میکند.

۳) تشویق توسط اطرافیان

از دیگر عللی که برای بدزبانی کودکان وجود دارد، تشویق توسط اطرافیان است. منظور، تشویق مستقیم نیست که امری دور از عقل است، بلکه منظور تشویق غیرمستقیم است. اما تشویق غیر مستقیم چگونه است؟ ممکن است کودک در جمعی، مثلا جمع خانواده و مهمانان، از برخی الفاظ رکیک استفاده کند و از آن جمع، نه تنها واکنشی منفی نبیند، بلکه شاهد خنده و صمیمیت بیشتر نیز باشد. همین امر میتواند مشوقی برای ادامه‌ی استفاده از الفاظ رکیک توسط کودک شود.

برای رفع بدزبانی در کودک چه باید کرد؟!

  1. برای رفع این عادت بد در کودک، پدر و مادر باید بدانند که از مهمترین الگوهای کودک خود هستند، بنابراین با توصیه‌های عملی میتوانند این عادت را از سر کودک خود بیندازند.
  2. همچنین نباید در مقابل حرفهای زشت کودک خندید، بلکه باید یا با بی‌توجهی یا با تذکر آرام، از تکرار این اتفاق، جلوگیری کرد. 
  3. اگر بدزبانی کودک همراه با پرخاش و بهانه‌جویی بود، مراجعه به یک روانشناس یا متخصص علوم تربیتی، میتواند مفید باشد.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر