بلفاریت چیست و را های رفع این مشکل چیست؟

408 نظر: 0

بلفاریت بیماری است که مربوط به التهاب لبه پلک ها و فولیکول های مژک ها است. نام دیگر بیماری بلفاریت، پلک آماس است. این بیماری خود را به صورت های مختلف مثل سرخی مختصر، پوسته زدن یا شوره زدن پلک نشان می دهد. این مشکل می تواند باعث ریختن مژه ها یا حتی کم شدن اشک و عفونت های داخل چشمی شود. فرد مبتلا به بلفاریت ممکن است در طول روز و هنگام انجام فعالیت هایی از قبیل مطالعه کردن یا کار با کامپیوتر، دچار ناراحتی و سوزش چشم شود.

علت به وجود آمدن این بیماری ارثی است. ممکن است فرد در ابتدا فکر کند که این مشکلات به خاطر عوض شدن نمره عینکش است؛ اما در صورت مراجعه به پزشک و معاینه، بیماری و حتی گاهی عفونت های داخل چشم نیز تشخیص داده می شوند. برای درمان کردن این بیماری لازم است مواردی مانند نخوردن غذای تند و خوردن غذا های ملایم و آرایش نکردن چشم ها حتما رعایت شود و در صورت ریخته شدن مژه ها با مراجعه به پزشک آنها را به حالت عادی برگردانند.

رعایت بهداشت فردی در درمان و پیشگیری از این بیماری بسیار مهم است به این صورت که مژه ها روزانه با شامپو بچه شصت و شو داده شوند تا پوسته ریزی ها تمیز شوند. با این کار از ورود میکروب به داخل پلک و عفونت پلک ها جلوگیری می شود. افرادی که دچار این بیماری شده اند باید تا پایان عمر موارد ذکر شده را رعایت کنند چرا که همیشه امکان عود کردن این مشکل وجود دارد و فرد زمینه به وجود آمدن این بیماری را دارد. عفونت چشم و التهاب لبه ی پلک با دارو قابل کنترل است. پاک کردن چشم ها ۲ بار در روز می تواند مفید باشد. قطره های آنتی بیوتیک چشمی یا پماد چشمی در صورتی که عفونت وجود داشته باشد مورد استفاده قرار می گیرد. قطره های حاوی دارو های ضدالتهابی نیز کمک کننده هستند.

از علایم این بیماری می توان به این موارد اشاره کرد: خارش و سوزش چشم، قی کردن بیش از حد گوشه چشم، چرب شدن بالا و پایین پلک ها، چشم قرمز و متورم و احساس وجود شی در چشم هنگام پلک زدن.
خوشبختانه این بیماری نمی تواند به فرد آسیب دائمی بزند و مسری نیست.

 

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر