بوی بد دهان و راه های رهایی از آن !!

348 نظر: 0

بی‌شک ،بوی بد دهان یکی از مشکلات شایعی است، که بسیاری زنان و مردان در طول روز با آن دست‌ و پنجه نرم می‌کنند. بوی بددهان (هالیتوز) در ۸۵% تا ۹۰% موارد، از خود دهان ناشی می‌شود که به دو دلیل: فساد دندانها یا بیماری لثه اتفاق می‌افتد.

دلیل اصلی و عمده ی بوی بد دهان ،وجود نوعی باکتری هوازی روی زبان است که پروتئین موجود در غذا را شکسته و گازهایی مانند: سولفید هیدروژن و اسکاتول تولید می‌کند. معمولاً بوی بد دهان ،در ابتدای صبح بیشتر است ،که با رعایت بهداشت و تمیز کردن دهان از بین می‌رود.

چنانچه بو از بین نرفت، می‌تواند به دلیل وجود بیماری‌ های دیگر ایجاد شده باشد، که باید تشخیص و درمان شود.

دلایلی که احتمالاً باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شوند :

عفونت دندان یا لثه: یکی از رایج‌ترین دلایل بوی بددهان ،عفونت دندان یا لثه است که با مراجعه به دندان‌پزشک راه‌حل مناسبی برای برطرف کردن این مشکل به شما پیشنهاد می‌دهد. هنگام ایجاد عفونت‌های لثه و دندان ،بزاق ترشح ‌شده همراه با عفونت بوده و باکتری‌های موجود در دهان این بو را ایجاد و تشدید می‌کنند.

کثیفی زبان: تمیز کردن زبان با مسواک ،اثر به سزایی در کنترل بوی بد دهان دارد.

خشکی دهان: صحبت کردن، سیگار کشیدن، مصرف الکل، خروپف کردن و کمبود ترشح بزاق، از دلایل خشکی دهان هستند. خشکی دهان ،محیطی بسیار مناسب برای ، رشد و تکثیر باکتری‌های بی‌هوازی مهیا می‌کند.

مصرف غذاهای خاص: مصرف غذاهای حاوی ترکیبات گوگردی بودار ،مانند: پیاز و سیر ،و غذاهایی که ایجادکننده ی محیط مناسب برای باکتری‌ها هستند، مانند: لبنیات، گوشت، ماهی، شکر، قهوه و آبمیوه‌ها باعث ایجاد و تشدید بوی بددهان می‌شوند.

رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان: تجمع باکتری‌ها بر روی دندان‌ها و لثه‌ها در اثر رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان ،باعث به وجود آمدن بیماری‌های لثه و ایجاد بوی بددهان است.

وجود بیماری: تقریباً بین ۱۰% تا ۱۵% از موارد بوی بددهان، به دلیل بیماری دیگری به وجود می‌آید. دیابت، بیماری ریه، بیماری کلیه، سرطان، بیماری کبد، عفونت‌های دستگاه تنفسی یا مشکلات متابولیک، سینوزیت، سینه‌پهلو، برونشیت، ترشحات پشت حلقی، پولیپ، بوی بینی، عفونت لوزه، پوسیدگی دندان، عفونت قارچی دهان و بیماری‌های لثه ازجمله بیماری‌هایی هستند که بوی بددهان را ایجاد می‌کنند.

مصرف دارو: مصرف برخی داروها مانند داروهای ضدافسردگی، قرص‌های فشارخون و آنتی‌هیستامین، به دلیل کاهش ترشح بزاق، باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شوند.

معده: مشکلات معده مانند: رفلاکس یا غذا نخوردن می‌تواند باعث ایجاد بوی بد دهان شود.

کشیدن سیگار: سیگار علاوه بر اینکه خود، بوی بدی دارد با ترش کردن دهان و ایجاد مشکلات دستگاه گوارش، باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شود.

انجام دادن موارد زیر در از بین رفتن بوی بد دهان مؤثر است:

– کشیدن نخ دندان و مسواک زدن
– تمیز کردن زبان (حداقل روزی یک ‌بار)
– شست ‌وشوی دهان با دهان‌ شویه
– پیشگیری از خشک شدن دهان
– عوض کردن مسواک هر ۳ تا ۴ ماه یک ‌بار
– عوض کردن خمیردندان
– پرهیز از خوردن غذاهایی که باعث ایجاد بوی بددهان می‌شوند
– مصرف نکردن مشروبات الکلی و نکشیدن سیگار
– درمان بیماری‌های دهان و دندان با مراجعه به دندان‌پزشک
– ۲ بار در سال به دندان‌پزشک مراجعه کنید .

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر