بیرون زدگی رحم چیست؟

466 نظر: 0

اگر رحم به اصطلاح از کار بیافتد یا نشست‌ کند،یعنی از مکان‌ طبیعی‌ خود خارج شود ،به این اتفاق بیرون زدگی رحم می گویند.

این اتفاق باعث‌ می ‌شود ؛ داخل‌ مهبل‌ برآمده‌ یا بیرون بیاد. در بیان دیگر، در بیرون زدگی رحم ، یورتروسل‌ و سیستوسل‌ به وجود می آید، یعنی رحم‌ و یا مثانه‌ حالت بر آمده یا برجسته پیدا می کند. وجود توده‌ اضافه در جلو یا پشت‌ مهبل‌ ، درد در ناحیه‌ لگن‌ و کمر ، بی ‌اختیاری‌ در ادرار و اجابت مزاج ، از علائم شایع این عارضه می باشند.

هنگامی که‌ عضلات‌ و رباط ‌های‌ شکم‌، در اثر زایمان‌ یا سال خوردگی‌، کاملاً کشیده‌ شوند، بیرون زدگی رحم اتفاق می افتد. چاقی ‌، زایمان‌ مکرر، سن‌ بالا، تومورها، سرفه‌ مزمن‌، می توانند باعث تشدید این اختلال شوند.

در افراد سن بالا چون بدن از حالت طبیعی خود خارج می شود ،احتمال بیرون زدگی بسیار زیاد می باشد. برای پیش گیری بهتر است ،فرد وزن خود را حفظ کند ، در زمان‌ بارداری‌ و بعد‌ از آن، ورزش و پیاده روی ‌را انجام دهد. از مواد غذایی مناسب استفاده شود و باید مواظب باشند به یبوست دچار نشود. چون یبوست باعث شل شدن رحم از محور طولی خود می شود. اگر بیرون ‌زدگی‌ شدید باشد،فرد باید عمل جراحی انجام دهد.

از عوارض‌ این اتفاق

زخم‌ شدن‌‌ رحم‌

به وجود آمدن عفونت‌

آسیب‌ به ناحیه لگنی

انسداد مجرای‌ ادرار هستند .

برای تشخیص از تست هایی چون پاپ ‌اسمیر، آزمایش‌ ادرار، سونوگرافی‌ یا سی‌ تی ‌اسکن‌ لگن‌، بیوپسی‌ اتجام می شود. راه های درمانی متفاوت بوده ،انتخاب این روش های درمانی‌ ،به‌ شدت‌ بیرون‌زدگی‌، سن‌، فعالیت‌ جنسی‌، بستگی‌ دارند. اگر بیرون زدگی خفیف‌ باشد، معمولاً با برنامه‌ ورزشی‌، هورمون‌ درمانی‌ و شیاف‌ مهبل‌ درمان می شود. ولی در حین انجام فعالیت های ورزشی ، باید مراقب باشیم تا بیرون زدگی تشدید نشود. شیاف‌ مهبل‌، دستگاه‌ حلقه ‌ای‌ کوچکی است‌ که‌ ، به‌ نگه‌ داشتن‌ رحم‌ در موقعیت‌ طبیعی‌ خود ، کمک می کند. در جراحی‌ ، رحم‌ برداشته می شود. بعد از عمل جراحی فرد باید به مدت چند ماه ، استراحت کند و از انجام فعالیت های سنگین خود داری کند.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر