آنوسمی چیست؟ آیا شما آنوسمی دارید!؟

445 نظر: 0

گاهی اتفاقاتی در اطراف ما رخ می دهد ،که بر حس بویایی اثر گذاشته و کاهش بویایی یا آنوسمی را بوجود می آورد.این اختلال میتواند فرد را در شرایط خطرناکی (مانند:نشت گاز ، دود آتش ) قرار دهد و دیگر بو و مزه ی غذا را حس نکند.

در برخی افراد، با بالا رفتن سن ،ممکن است آنوسمی برای همیشه باقی بماند. از دست دادن بویایی ،گاهی می تواند ازعلائم و نشانه های یک بیماری جدی باشد ، که در آستانه ی شروع است. در افراد عادی،سلول های عصبی ویژه ای در بالای بینی وجود دارند . هنگامی که مولکولی از یک ماده آزاد می شود می تواند این سلول ها را تحریک کند.پس ازتحریک ،به مغز پیام فرستاده میشود تا بوی آن ماده را تشخیص دهد.

علل متفاوتی می تواند به سلول های عصبی فشار وارد کرده و پروسه ی پیام رسانی را دچار مشکل کند.

عواملی چون :

انسداد بینی به خاطر سرما خوردگی، عفونت تنفسی فوقانی و آلرژی می توانند موجب آنوسمی شوند.

وجود بیماری هایی مانند:

چاقی، دیابت، آلزایمر، پارکینسون و MS نیز، سبب بروز فقدان بویایی در افراد می گردند. آشکار ترین نشانه ی این عارضه ، فقدان حس شامه، می باشد.

پزشک برای تشخیص ، با استفاده از ابزارهای خاص، داخل بینی را برای پولیپ و یا رشد آن معاینه می کند. اگر با مشکلی خاص رو به رو شود ، برای تشخیص بهتر ، CT اسکن، MRI و اندوسکوپی بینی را تجویز می نماید.

هیچ درمان خاصی برای اختلالات بویایی وجود ندارد. اگر علت آنسومی به خاطر مصرف دارو های خاص باشد ، می توان با تنظیم یا تغییر دارو علائم را تسکین داد. بسته به منشا و عوامل بروز این عارضه ، نوع درمان متفاوت می باشد.

گاهی پزشک برای درمان ،از جراحی یا دارو درمانی به وسیله آنتی بیوتیک ها استفاده میکند. مصرف دخانیات ، قلیون و آلودگی هوا می توانند باعث تشدید این اختلال شوند. بوییدن میوه های تازه و گیاهان درمانی به باز شدن راه بینی کمک فراوانی می کنند.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر