بیماری بوتولیسم یا مسمویت غذایی چگونه ایجاد می شود!؟

375 نظر: 0

بیماری بوتولیسم ناشی از یک باکتری بیماری زا است، که سم آن به عنوان کشنده ترین سم دنیا شناخته شده است.

عامل بیماری بوتولیسم ،عفونت یک نوع باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم است. باکتری عامل بیماری بوتولیسم به طور طبیعی از آلودگی بوجود می آید. این باکتری مانند یک سم عمل می کند که از سلول های عصبی به سلول های عضلانی رفته و امکان دارد منجر به فلج شدن فرد شود.

این عارضه از طریق کنسرو و بسیاری از مواد غذایی که به درستی نگهداری نمی شوند، منتقل می شود.

غذاهای دودی یا تخمیر شده، پیاز سرخ کرده و یا سیب زمینی پخته شده از جمله غذا هایی هستند که به این بیماری آلوده می شوند.

تا به حال چند شکل از بیماری بوتولیسم شناخته شده است، نوع رایج آن از طریق خوردن سمی که در غذای مسموم وجود دارد، ناشی می شود. عامل بیماری در غذای آلوده رشد کرده و تولید سم می کند، فرد با خوردن سم دچار علائم خواهد شد.

نوع دیگری از این بیماری وجود دارد که در شیرخواران زیر یک سال بروز می کند. علت بروز این مشکل در شیرخواران، تغذیه ی شیرخوار با عسل طبیعی است. تغذیه از عسل ،سبب وارد شدن عامل بیماری زا به بدن شیرخواران می شود و درون دستگاه گوارش شروع به تولید سم می کند،

شیرخوارانی که از شیر مادر تغذیه میکنند، نسبت به شیرخواران دیگر، بیشتر در معرض این عفونت قرار می گیرند.

نوع دیگری از این بیماری وجود دارد که در افراد معتاد تزریقی به وجود می آید. زمانی که فرد به تزریق مواد مخدر از طریق سوزن آلوده اقدام می کند ،در محل تزریق سوزن چرک جمع می شود. به واسطه ی تجمع چرک، عامل بیماری رشد کرده و سم تولید میکند.

معمولاً علائم بیماری بوتولیسم در طی ۱۲ تا ۳۶ ساعت ظاهر خواهند شد ،اما در مواردی دیده شده که بیمار سابقه ی مصرف را یک هفته قبل عنوان کرده است.

علائم بیماری بوتولیسم شباهت های زیادی با یک مسمومیت غذایی معمول را دارد، تنها یک تفاوت وجود دارد ، عموماً فردی که دچار بوتولیسم شده ،اسهال ندارد و دچار یبوست می شود. فرد پس از مصرف غذای کنسروی یا مسموم ،دچار علائمی مانند تهوع، استفراغ، نفخ و درد شکم می شود.

در ادامه ،فرد دچار مشکلاتی مانند : اختلال در بلع، صدای تو دماغی و ضعف در اندام ها خواهد شد. در مواردی بروز علائم عصبی تاخیر دارد و بیمار گمان می کند که از بیماری اولیه نجات یافته و این نشانه ها و علائم متعلق به بیماری دیگری است.

اگر تشخیص این بیماری به درستی و به موقع انجام نشود ،فرد در معرض خطر مرگ قرار می گیرد. بیمار به سمت ضعف در عضلات تنفسی رفته و دچار سختی در تنفس می شود و ضرورتاً باید درمان های حمایتی و کمک به تنفس فرد صورت گیرد.

با رعایت کردن برخی موارد می توانیم کمتر به این نوع مسمومیت غذایی دچار شویم. باید غذاهای کنسروی در دمای ۱۰۰ درجه برای ۱۰ دقیقه جوشانده شوند و اگر در مناطق مرتفع بودید، باید کنسرو را در آب جوش برای ۳۰ دقیقه قرار دهید.

با رها شدن غذا در هوای اتاق ،عامل بیماری در هوا و خاک به راحتی روی غذا خواهد نشست و رشد می کند. پس هرگز غذا را در هوای اتاق رها نکنید. مادران نباید به شیرخواران ،تا سن ۵/۱ سالگی عسل بدهند.

فراموش نکنید که باید افرادی را که علائم مسومیت غذایی دارند با سابقه ی مصرف کنسرو یا غذای مانده را ضرورتاً به بیمارستان برسانید.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر