قصه گویی در رشد و تربیت کودکان چه نقشی دارد ؟!!

691 نظر: 0

قصه ها هم شادی آفرینند و هم آموزنده.

داستانها، شخصیتهایی که در آنها حضور دارند و وقایع متعددی که حین آنها اتفاق می افتد، میتواند به عنوان یک تجربه ی خوب برای رویارویی با موقعیت های مختلف زندگی تلقی شوند. از همین فایده‌ی داستان میتوان برای پرورش توانایی کودکان در مواجهه با موقعیت های خطیر زندگی بهره برد. تاثیر مثبت قصه گویی بر رشد روانی کودک تا بدان جاست که متخصصین در زمینه‎‌ی رشد و تربیت کودک، امروزه از قصه خواندن با عنوانِ “قصه‌درمانی” یاد میکنند.

تاثیرات قصه گویی بر کودکان

در ادامه ، به صورت مختصر، به برخی تاثیرات قصه بر کودکان، اشاره می نماییم:

قصه گویی در رشد و تربیت کودکان چه نقشی دارد ؟!!

۱) اصلاح غیر مستقیم رفتارهای نابهنجار کودکان

قصه خواندن میتواند والدین را در اصلاح غیر مستقیم رفتارهای نابهنجار کودکان، در بسیاری از مواقع که آموزش و تربیت های مستقیم کارساز نیستند، یاری نماید. همچنین بسیاری از ارزش های اخلاقی، اجتماعی و خانوادگی را میتوان از طریق قصه و به طور غیرمستقیم به کودک آموخت.

۲) پرورش حس اعتماد به نفس

والدین میتوانند با خواندن داستان هایی که در آنها شخصیت داستان با عبور از موانع و مشکلات بسیار به موفقیت دست می یابد، حس اعتماد به نفس را در کودک پرورش دهند.

۳) گستردگی دایره‌ی واژگان

قصه خواندن برای کودک، میتواند دایره‌ی واژگان کودک را گسترده تر نماید.

۴) افزایش دقت و تمرکز

قصه میتواند دقت و تمرکز کودک را افزایش دهد.

۵) برقراری ارتباط با دیگر انسان ها

کودک از طریق قصه میتواند برقراری رابطه با دیگر انسان ها را فراگیرد. خواندن قصه برای کودک زمینه ساز مناسبی برای ورود به اجتماع است.

۶) افزایش قوه ی تخیل

کودک با تجسم حوادث و شخصیت های قصه میتواند قوه ی تخیل بهتری داشته باشد. داشتن قوه ی تخیل بهتر زمینه ساز داشتن خلاقیت بیشتر و در نتیجه موفقیت مضاعف در آینده خواهد بود.

قصه گویی در رشد و تربیت کودکان چه نقشی دارد ؟!!

قصه خواندن برای کودک توسط مادر

بهتر است که مادران کار قصه خواندن برای کودک را عهده دار شوند، چرا که صدای مادران به دلیل نازک تر بودن به صدای کودکان نزدیک تر است و این ویژگی باعث میشود کودک توجه بیشتری به قصه نموده و تخیل وی بیش از سایر مواقع به گردش درآید.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر