تبخال تناسلی را بیشتر بشناسید !

323 نظر: 0

تبخال تناسلی از شایع ترین بیماری های مقاربتی بوده، که از طریق رابطه جنسی منتقل می شود.

تبخال تناسلی درهمه افراد می تواندبروز کند و آن ها را آلوده نماید.

علائم شایع تبخال تناسلی:

درد

سوزش و زخم در نواحی تناسلی است

گاهی اوقات در افراد آلوده به ویروس ، نشانه ای از آن ها بروز پیدا نمی کند اما می تواند شریک جنسی خود را نیز مبتلا کند. این عارضه در سنین ۱۴ تا ۵۰سال می تواند ظاهر شود. عامل این بیماری عفونتی ، یک ویروس است که به دو صورت نوع ۱ و نوع ۲ وجود دارند. ویروس نوع ۲ ، معمولا باعث به وجود آمدن تبخال تناسلی می شود. که از طریق ترشحات دهان و ترشحات آلت تناسلی انتقال می یابد.

ویروس نوع ۱

برروی دهان و لب تاثیر گذاشته و سبب آفت و تاول در این ناحیه شده ، اما کم تر می تواند در ناحیه آلت باعث بروز تبخال شود.که از راه رابطه جنسی دهانی و مقعدی منتقل می شود. این ویروس خارج از بدن زنده نمی ماند. زنان به خاطر سیستم دفاعی بدنشان بیشتر از مردان درگیر این بیماری هستند. کسانی که شرکای جنسی متفاوتی دارند ؛ بیشتردر معرض ابتلا به این بیماری می باشند.

این تبخال دارای عوارض جبران ناپذیری چون ،ابتلا به سایر بیماری های تناسلی ؛ آلوده شدن نوزادان ، (این آلودگی ممکن است باعث آسیب های مغزی، کوری و یا مرگ نوزاد شود.)مننژیت، را به همراه داشته باشد. درمان قطعی برای این بیماری در حال حاضر وجود ندارد، اما درمان با داروهای ضدویروسی می توانند به بهبود زخم ها ، کاهش شدت و مدت زخم ها، و کاهش بازگشت آن ها ؛ کمک فراوانی کنند.

این داروها شامل ، آسیکلوویر ، فامیکلوویر ، والاسیکلوویر می باشند. که انتخاب نوع دارو، و نحوه مصرف آن ها ،به نظر پزشک بستگی دارد. بهترین راه پیش گیری ، اجتناب از پوشیدن لباس زیرهای نایلونی و تنگ، و نداشتن رابطه جنسی با افراد آلوده و متفاوت می باشد. استفاده از کاندم به طور کامل ، افراد را در برابر این بیماری نمی تواند ایمن کند.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر