با تب‌ دره‌ بیشتر آشنا شوید!!

336 نظر: 0

تب‌ دره‌ یا کوکسیدیومایکوز ، بیماری است‌ که عامل بروز آن عفونت قارچی می باشد. هاگ قارچ های موجود در خاک ، باعث عفونت ریوی شده و سپس سبب بروز تب دره می شود.

این بیماری مسری نیست. و در تمام افراد شیوع دارد. معمولا این عفونت خفیف‌ بوده و علامتی ‌ظاهر نمی شود. اما در موارد نادر و شدید نشانه هایی چون : سرفه‌، گلودرد، درد قفسه‌ سینه‌ و عضلات ، تنگی‌ نفس‌ را با خود به همراه دارد. گاها افراد در این بیماری احساس افسردگی و ناخوشی فراوان دارند. هنگامی که عفونت ریه شدید می شود ، فرد به طور شدیدی دچار تعریق های شبانه و به دنبال آن کاهش ورزن می شود.

این عفونت‌ ،توسط‌ قارچی به نام کوکسیدیودس‌ ایمیتیس‌ که‌ در خاک‌ زندگی می کند، به افراد منتقل می شود. و برخی افراد با تنفس‌ غبار حاصل‌ ،چنین‌ خاکی را وارد ریه خود کرده ‌، و باعث رشد قارچ‌ها در ریه‌ها می شوند.

دوره‌ کمون‌ این عفونت ۴-۱ هفته‌ پس‌ از برخورد با قارچ های بیماری زا می باشد. عواملی مانند مواجهه‌ شدن با غبار ،استفاده‌ از داروهای‌ سرکوبگر ایمنی‌ ، دیابت‌ سل‌، ایدز، باعث تشدید این بیماری می شوند.

در حال‌ حاضر تب دره قابل‌ پیشگیری‌ نیست‌.

ممکن است تب دره به صورت خود به‌ خودی‌ طی مدت‌ ۶-۳ هفته‌ بهبود یابد .اکثرا در افراد بعد از از بین رفتن علائم ، تا مدتی کسلی و ناخوشی در بدنشان باقی می ماند. گسترش‌ عفونت‌ در تمام بدن ، از عوارض احتمالی بیماری این تب بوده است .

برای تشخیص می توانیم از آزمایش خون‌، کشت‌ خلط‌ و رادیوگرافی‌ قفسه‌ سینه استفاده کنیم.

در صورت شدید بودن بیماری ، فرد در بیمارستان بستری شده ، اما درصورت خفیف بودن می توان در منزل استراحت کرد . برای درمان ،بسته به سن ، نوع جنسیت و باردار بودن زنان ،دارو تجویز می شود . ولی حتما باید از یک داروی نرم کننده استفاده شود تا رطوبت بدن فرد از بین نرود.لازم نیست افراد رژیم غذایی خاصی را رعایت کنند .اما باید تا به دست آوردن بهبودی کامل فعالیت خود را محدود کنند.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر