۵ داروی رایج که سلامت چشم را به خطر می اندازند!!

461 نظر: 0

امروزه در کشور ما، مصرف خودسرانه‌ی دارو، به یک امر شایع تبدیل شده است.

بسیاری افراد بدون در نظر گرفتن عوارض این داروها، اقدام به مصرف آن‌ها میکنند. یکی از مهم‌ترین عوارضی که ممکن است بر اثر مصرف برخی داروها، انسان را دچار کند، آسیب‌هایی است که به چشم وارد می‌آید.

5 داروی رایج که سلامت چشم را به خطر می اندازند

داروهایی که ممکن است به چشم آسیب بزنند

در متن حاضر، به معرفی داروهایی که ممکن است آسیب به چشم را به همراه داشته باشند میپردازیم، تا در مصرف آنها احتیاط صورت گیرد و به هیچ عنوان، بدون تجویز پزشک، مورد مصرف قرار نگیرند:

۱) آمیودارون

این دارو، برای درمان بیماری‌های قلبی مورد استفاده قرار می‌گیرد و ممکن است باعث آسیب به قرنیه‌ی چشم شود. اگر مصرف این دارو طولانی شود، تشکیل رسوباتی در قرنیه را به همراه خواهد داشت ،که این رسوبات در دراز مدت، میتوانند مشکلاتی برای چشم بیمار به وجود آورند.

۲) بنزودیازپین‌ها

قرص‌های به اصطلاح آرامبخش، همچون گروه بنزودیازپین‌ها، مانند آلپرازولام و دیازپام، میتوانند باعث افزایش خطر بروز اختلالات بینایی همچون خشکی چشم و آب سیاه شوند.

۳) آنتی‌هیستامین‌ها

گروه دارویی آنتی‌هیستامین، که عموماً برای درمان تب یونجه مورد استفاده قرار میگیرند، میتوانند باعث بروز حساسیت به نور و خشکی چشم شوند.

۴) ویاگرا

مصرف قرص‌های تقویت نیروی جنسی، به ویژه ویاگرا، در تمام جهان، رو به افزایش است. بر اساس برخی پژوهش ها، مشخص گردیده که استفاده از ویاگرا، میتواند کاهش بینایی را به همراه داشته باشد. افزون بر این، بر طبق آمار، شش الی هفت درصد کسانی که مصرف‌کننده‌ی ویاگرا هستند، هنگام مشاهده ی جهان اطراف، اشیاء را در میان هاله‌ای آبی رنگ میبینند.

۵)هیدروکسی‌کلروکین

مصرف طولانی مدت و خودسرانه‌ی هیدروکسی‌کلروکین، که برای درمان روماتویید به کار می رود، میتواند عوارضی چون:

  • تاری دید
  • حساسیت به نور
  • دیدن هاله نور
  • در مواردی نادر، نابینایی

را در پی داشته داشته باشند.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر