درمورد آلزایمر چه می دانید؟

273 نظر: 0

آلزایمر باعث از دست رفتن تدریجی و مداوم مغز خواهد شد که به مرور بدتر می شود، اما سرعت این تحلیل در بیماران مختلف، متفاوت است.

این مشکل،به علت تغییراتی که در مغز به وجود می آید بروز می کند. این تغییرات شامل پایین آمدن سطح انتقال دهنده های عصبی یا پیام رسانهای شیمیایی است، که به مغز کمک می کنند تا درست کار کند.

بیماری آلزایمر، مشکلی است که برصحبت کردن، فکر کردن و انجام فعالیت های روزانه ی فرد تاثیر گذار خواهد بود. کمتر شدن حافظه در افراد بالای ۶۰ سال طبیعی است و به این معنا نیست که فرد دچار آلزایمر شده باشد. اما در صورتی که فرد دچار مشکلات حافظه شد، بهتر است به پزشک مراجعه کند تا در صورت وجود آلزایمر درمان شود.

بروز آلزایمر یا زوال عقل در افراد کمتر از ۶۰ سال نادر است.

۳۵% از افراد بالای ۸۵ سال از نوعی زوال عقل رنج می برند، یعنی ۶۵% از افراد ،دچار این مشکلات نخواهند شد. عامل ایجاد کننده ی بیماری آلزایمر، رادیکال های آزاد اکسید کننده هستند که با افزایش سن بیشتر تولید خواهند شد. با مصرف روزی دو تا سه لیوان آب سیب و یا خوردن چهار عدد سیب کامل می توانید، تولید رادیکال های آزاد اکسید کننده را به حداقل برسانید.

از علائم مهم ابتلا به بیماری آلزایمر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۵۰ درصد از بیمارانی که به آلزایمر مبتلا شده اند قبل از بروز این مشکل افسردگی را تجربه کرده اند
اثر انگشت غیر طبیعی
از دست رفتن حس بویایی
کاهش قدرت شنوایی
ناتوانی فرد در دنبال کردن و یا یادآوری جهات بینایی

در بسیاری از موارد ،اولین علامت بیماری آلزایمر، از دست دادن حافظه است. فردی که مبتلا شده ، متوجه مشکل خود نیست . ولی اطرافیان وی می توانند مشکل او را تشخیص دهند. علائم بیماری آلزایمر با گذشت زمان بدتر می شود.

با بدتر شدن این مشکل ،ممکن است ،فرد در اواخر روز و در شب ها، احساس بی قراری و سرگردانی کند .همچنین چیزهایی ببیند و بشنود که وجود خارجی نداشته باشد. زمانی که آلزایمر پیشرفت بیشتری کند ،امکان دارد فرد مبتلا، از خانواده و دوستانش کناره گیری کرده و فکر کند ،که دیگران به او دروغ گفته و یا می خواهند سوءاستفاده کنند.

ممکن است، فرد در مراحل بعدی بیماری ،قادر به مراقبت از خود نباشد. حتی ممکن است اطرافیان نزدیک را نیز به خاطر نیاورد.

در بعضی موارد، فرد فراموش می کند که چگونه غذا باید خورد، استحمام کرد، لباس پوشید، به دستشویی رفت و یا حتی از تخت و صندلی بلند شد و راه رفت.

بیماری آلزایمر، راه درمان خاصی ندارد ولی با استفاده از بعضی دارو ها می توان سرعت پیشرفت این بیماری را کاهش داد. آلزایمر ممکن است ، افسردگی و ناراحتی را برای فرد به همراه داشته باشد .پس در این خصوص، پزشک دارو هایی را تجویز خواهد کرد.

خطر ابتلا به آلزایمر،افرادی که از نظر جسمی و فکری فعال هستند را کمتر تهدید می کند. معاشرت با دیگران، مسافرت، آموختن زبان جدید، حفظ کردن شعر، آموختن موسیقی و رعایت اصول تغذیه مواردی هستند که ازابتلا به آلزایمر پیشگیری می کنند.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر