در مورد بیماری ویلسون چه می دانید؟

280 نظر: 0

بیماری که در آن مس به اندازه کافی از بدن دفع نمی شود ویلسون نامیده می شود. ویلسون یک بیماری ارثی است .پس ،از طریق عوامل عفونی یا واگیر دار منتقل نمی شود.

شانس بروز این بیماری در دختران و پسران یکسان است و فرد زمانی دچار می شود که ژن دریافتی ،هم از پدر و هم از مادر معیوب باشد.

زمانی که مس به اندازه ی کافی دفع نشود، می تواند در کبد یا در مغز جمع شده و سبب به وجود آمدن اختلالات مغزی یا کبدی می شود. مس اضافی همچنین می تواند در برخی اعضای بدن مثل :چشم ها و کلیه ها نیز جمع شود.

جمع شدن مس دفع نشده در بدن درست از زمان تولد شروع می شود ،اما علائم و نشانه های آن در دهه ی دوم یا سوم زندگی بروز خواهد کرد. در ابتدا علائم بیماری ویلسون به شکل خستگی، کم بودن اشتها، درد شکم، استفراغ، کاهش وزن، خونریزی بینی و کم خونی ظاهر می شود و تا چند ماه و یا حتی چند سال ادامه می یابد. در بعضی موارد نیز بیماران با مشکلاتی مثل اختلالات کلیوی رو به رو شده اند.

در بیماری ویلسون جمع شدن مس در چشم ها سبب به وجود آمدن یک حلقه ی قهوه ای طلایی به نام کایسر-فلاشر در دور عنبیه و انواعی از آب مروارید می شود.

حلقه کایسر-فلاشر با ابزار های خاصی قابل دیدن است و به ندرت قبل از ۱۰ سالگی به وجود می آید. علائمی که مربوط به کبد هستند نیز شامل هپاتیت حاد، بیماری های مزمن کبدی و بیماری حاد کبدی می شوند. تجمع مس در کلیه باعث ایجاد بیماری آمینواسیدوری می شود.

برخی از مشکلات عصبی نیز شامل موارد زیر می شوند:

اشکال در انجام کار های مدرسه و نوشتن در کودکان
گرفتگی عضلات
آتاکسی
اشکال در تکلم
اختلال در مفاصل

تقریباً یک سوم از بیماران مبتلا به ویلسون ،ابتدا با اختلالات روانی مثل افسردگی، تغییرات شخصیت و حالات رفتاری رو به رو می شوند.

آزمایش MRI مغز در افراد مبتلا غیر طبیعی است .همچنین میزان مس در ادرار این افراد بالاست. در مورد افرادی که تشخیص بیماری ویلسون در آن ها دشوار است از روش های ایزوتوپ مس استفاده می شود.

از زمانی که بیماری تشخیص داده شود فرد باید درمان را برای همه عمر داشته باشد. هدف اولیه برای درمان این بیماری خارج کردن مسی است که در بدن تجمع یافته است. در مرحله دوم هدف جلوگیری از جمع شدن دوباره مس در بدن می باشد. درمان باید با سطح کیلینیکی بیمار متناسب باشد و بیماران باید در مورد مصرف دارو های لازم با پزشک خود مشورت کنند.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر