دلیل ایجاد کبودی در بدن چیست؟

908 نظر: 0

اگر یکی از رگ‌های خونی پاره شده و مقداری خون از داخل رگ به زیر پوست وارد شود ،دچار خونریزی داخل پوستی یا پورپورا میشویم. این لکه های خونی کوچک و کمرنگ هستند.

علل کبودی

عوامل ارثی ، افزایش سن ، آفتاب سوختگی، ضربه ، تصادف و مصرف برخی دارو ها ، مانند: آسپیرین و انواع بیماری ها

دلایل کبودی در کودکان و بزرگسالان متفاوت و متعدد است. این کبودی‌ها گاهی همراه با علائمی مانند: خونریزی از بینی، تب و بزرگی غدد لنفاوی و طحال همراه است.

اگربه طور مداوم و بدون هیچ دلیلی، دچارکبودی‌ های بزرگ و دردناک شویم ،باید به متخصص خون مراجعه کنیم. گاهی علل این کبودی ها میتواند اثرات هورمون پروژسترون بر دیواره ی رگ‌ها باشد که خطرناک نیستند.

باید بدانیم که کبودی های پوستی، نشانه ی کم خونی نیست .در افرادی که دچار ضعف عروقی، کمبود فولیک اسید و ویتامین B12 هستند، کبودی‌های زیرپوستی مشاهده می شود.اگر کبودی به همراه علائمی مانند: سطح پایین هوشیاری ، سرگیجه ، مشکلات تنفسی ، تشنج و خون ریزی لثه همراه بود، نیاز به بررسی های تخصصی میباشد.

کبودی به سه صورت: کوفتگی، هماتوم و پورپورا می تواند وجود داشته باشد.رنگ کبودی معمولا آبی تیره تا سیاه است ، که در حالت بهبودی ،به سبز مایل به زرد تغییر رنگ می‌دهد. گاهی این کبودی ها بزرگ و متورم شده و تا چند ماه روی پوست می مانند.در توقف‌ خونریزی، پلاکت‌ها، فاکتورهای انعقاد خون و تنگی عروق، نقش مهمی دارند. وارفارین و آسپیرین باعث مشکلات پلاکتی و ایجاد کبودی می شود.

راه‌های درمان کبودی‌های بدن

۱-استفاده ازکمپرس یخ
۲-استفاده از ویتامین ث
۳- نکشیدن سیگار

بیماری های صفرا و کبد نیز ،می توانند باعث ایجاد کبودی های بزرگ روی پوست شوند. امروزه برای درمان کبودی و خون ریزی های زیر پوستی، انواع ویتامین ها تجویز می شود.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر