زونا چیست؟

482 نظر: 0

زونا یا هریس زوستر بیماری ویروسی و مسری ،خطرناک می باشد ، اگر باکتری های آبله مرغان دوباره فعال شوند ،این بیماری به وجود می آید.

آبله مرغان ،بعد از بهبودی در بدن فرد می ماند و با بودن یک عامل تشدید کننده مانند استرس ،پیری و ضعیف شدن دستگاه عصبی مجددا فعال می شود .عامل ایجاد بیماری زونای عفونی ، ویروس واریسلا زوستر می باشد.

از شایع ترین علائم این بیماری ، احساس درد و سوزش در یک ناحیه از بدن هستند.

این ویروس می تواند به سیستم نخاعی بدن آسیب برساند و دچار درد عضلانی شود ؛ تا ۳ روز بعد از بروز درد، این ویروس به پوست منتقل شده و منجر به بروز تاول های متعدد در پوست می شود. اغلب ظاهر این تاول ها، یک نوار مستطیلی شکل بوده که از ناحیه ستون فقرات تا جناغ سینه امتداد می یابند. تعداد تاول ها بعد از ۳ تا ۵ روز زیاد می شود. و با گذشت زمان، مایع درون آن ها خارج شده و به صورت زخم های کوچک در می آیند.

دوران بهبودی زونا ۲ تا ۳ هفته طول می کشد؛ و این زخم ها به مرور خوب می شوند. معمولا علائم بیماری ممکن است در ناحیه صورت و گردن ظاهر شود .علت آن ،حمله ویروس آبله مرغان به عصب تری ژمینال می باشد. در موارد نادر ، زونا می تواند کشنده باشد. عوامل متعددی چون پیری و ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن در بروز زونا نقش مهمی دارند.

برای درمان از داروهایی چون اسیکلوویر ، دسیکلوویر، فامسیکلوویر، و پنسیکلوویر استفاده می شود. این دارو ها می توانند، درد و سوزش و خارش پوستی را التیام بخشند. راه های دیگری هم مانند استفاده از کمپرس آب یخ یا استفاده از ویتامین ها هم موثر می باشد.در طول مدت بیماری ، می توان برای بهبود سریع تر از غلات ، میوه و سبزی خام، بیشتر استفاده کرد. مصرف استامینوفن در دوران نقاهت ، باعث طولانی تر شدن بیماری می شود . بهترین راه پیش گیری ؛ واکسیناسیون میباشد.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر