سرطان آندومتر چیست؟ علل و عوامل بروز آن کدامند؟

315 نظر: 0

سرطان آندومتر ،در بافت رحم به‌ وجود می‌آید. آندومتر، لایه ی پوشاننده ی رحم است که اندامی ماهیچه‌ای و توخالی در لگن زن‌هاست. مصرف مواد یا قرص های حاوی استروژن (بدون پروژسترون) خطر ابتلا به سرطان آندومتر را افزایش می دهند. شایع ترین علائم این سرطان، ترشحات نا‌معمول واژن و درد لگن است.

این سرطان می تواند دارای علائم زیر باشد:

خونریزی غیرقاعدگی ،ادرار کردن سخت و درد در هنگام آمیزش

برای ارزیابی و تشخیص سرطان آندومتر ،باید از بافت آندومتر نمونه برداری انجام شود. در این روش، یک تیوپ نرم به داخل رحم فرستاده میشود و قسمتی از بافت را می تراشد. بعد از تشخیص سرطان آندومتر ،نیاز است، آزمایش‌هایی انجام شود تا مشخص شود سلول‌های سرطانی در رحم یا قسمت‌های دیگر بدن گسترش یافته‌اند یا خیر.

این سرطان جزو معدود سرطان هایی است که به احتمال زیاد ،بعد از بهبود و درمان باز می گردد. روش های درمانی متفاوتی مانند: جراحی ،پرتو درمانی و هورمون درمانی برای درمان این سرطان وجود دارد. رایج‌ترین درمان برای سرطان آندومتر جراحی است.

در عمل جراحی با هیسترکتومی یا برداشتن رحم و در پرتودرمانی ،از اشعه ایکس پرانرژی ،برای درمات استفاده می شود.در هورمون‌ درمانی ،هورمون‌ها برداشته یا امکان فعالیت را از آنها گرفته میشود، به این ترتیب از پبشرفت سرطان جلوگیری می شود.

استرس ،مصرف دخانیات ، استفاده زیاد از گوشی موبایل و اشعه های مصنوعی از جمله عواملی هستند که در بروز این سرطان نقش دارند. اگر فرد بعد از بهبودی،مجددا به این بیماری دچار شد ،باید زیر نظر پزشک یک دوره ی کامل شیمی درمانی را بگذراند.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر