سرطان رحم چگونه ایجاد می شود؟

375 نظر: 0

گردن رحم بخشی از قسمت تناسلی در زنان است که در زیر شکم قرار گرفته،اگر سلول های این قسمت به طور غیرطبیعی دچار جهش شوند ،سرطان دهانه ی رحم ایجاد میشود.

تکثیر زیاد این سلول ها ، تومور های سرطانی را به وجود می آورند. عواملی مانند: عفونت از طریق ویروس پاپیلوم و عفونت HPN در ایجاد این سرطان نقش به سزایی دارند. با انجام منظم تست پاپ اسمیر، می توان سلول‌های غیرطبیعی را شناسایی و از بروز سرطان رحم پیشگیری کرد.

علائم

خونریزی غیرقاعدگی، خونریزی بعداز معاشقه ، درد به هنگام معاینه ی لگن ، افرایش ترشحات واژینال و درد لگنی

مناسب ترین راه برای تشخیص این بیماری تست پاپ اسمیر است. این تست برای اکثر زنان دردناک نبوده و در مطب یا کلینیک انجام می‌شود. می توان از آندوسکوپی رحم ، بیوپسی یا نمونه برداری برای تشخیص این سرطان استفاده کرد.

راه های درمانی متفاوتی مانند: جراحی ،پرتودرمانی و شیمی‌درمانی برای درمان این سرطان استفاده می شود.انتخاب روش درمان به اندازه ی تومور بستگی دارد . ممکن است برای درمان، پزشک کل رحم یا قسمتی از آن را بردارد .در شیمی‌درمانی، برای کشتن سلول‌های سرطانی از دارو استفاده می‌شود.

که معمولا این دارو ها به صورت تزریقی تجویز می شوند. بعد از درمان ، بیمار با کم اشتهایی ، تهوع و اسهال مواجه خواهد شد. امروزه واکسن های ضد سرطان ساخته شده ،امابه تولید انبوه نرسیده است .اما میتوان آن ها را در سنین پایین‌ و قبل از ازدواج و شروع رابطه‌ جنسی استفاده کرد. این بیماری می تواند کشنده باشد و اگر فردی در سن کمتر از ۱۶ سال،شروع به برقراری رابطه جنسی کند، راحت تر می تواند در معرض این سرطان قرار بگیرد.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر