شب کوری و شایع ترین علل ابتلا به آن چه می باشد؟

366 نظر: 0

شب کوری در واقع سخت شدن و یا حتی غیرممکن شدن قدرت دید، در نور بسیارکم میباشد.

برخی از افراد از بدو تولد، دچار شب کوری میباشند ولی افرادی نیز وجود دارند که به دلیل آسیب دیدن و یا کمبود برخی از ویتامین ها، بخصوص ویتامین آ ، دچار این عارضه میشوند.

اگر بخواهیم یک توصیف کاملاً علمی برای شب کوری ارائه دهیم، باید بگوییم که: شب کوری، یک نوع ناسازگاری، نسبت به نور نسبتاً کم، میباشد. که بارزترین دلیل برای این عارضه “رتینیت پیگمانتر” است.

“رتینیت پیگمانتر” یک نوع اختلال شدید در سلول های میله ای داخل شبکیه ی چشم میباشد.

در این بیماری، این سلول ها به مرور زمان، دیگر قادر به پاسخ دادن و عکس العمل طبیعی نسبت به نور نخواهند بود.
Night blindness حالتی میباشد که، فرد مبتلا با کم شدن نور، در محیط پیرامون، دیگر قادر به مشاهده ی کامل اشیاء موجود در اطراف خود نمیباشد و در برخی مواقع به طور کامل، دید خود را در این شرایط از دست میدهد.

امراض مختلفی وجود دارند که می توانند، فرد را در معرض شب کوری قرار دهند.

مرسوم ترین این بیماری ها، یک نوع بیماری از دسته ی بیماری های ژنتیکی میباشد به نام: اختلال ژنتیکی رتینیت پیگمنتوزا

رتینیت پیگمنتوزا یک نوع اختلال ژنتیکی میباشد که در اثر آن، سلول هایی از چشم انسان که وظیفه ی آنها دیدن محیط و اشیاء، در نور بسیار کم میباشد، به مرور زمان تحلیل و نهایتاً از بین میروند.ضریب شیوع این نوع اختلال، ۴۰۰۰/۱ میباشد و تا این زمان راه درمان قطعی برای این عارضه میسر نشده است.اختلال ژنتیکی رتینیت پیگمنتوزا، عموماً بسیار آرام پیشروی می نماید ،ولی ضریب احتمال نابینایی صددرصد، در فرد مبتلا، بسیار پائین میباشد.

مصرف ویتامین آ، برای این دسته از بیماران بسیار مفید میباشد.

مداوای فرد بیمار، حتما باید زیر نظر یک پزشک متخصص باشد. همچنین اینگونه بیماران، در طول روز باید از عینک استاندارد در مقابل اشعه ی خورشید و نیز کلاه هایی که دارای لبه هستند، استفاده کنند.

دومین علت شایع، برای ابتلا به شب کوری، کمبود ویتامین از دسته آ میباشد.

ویتامین آ، در چشم مبدل میشود به یک نوع ماده ،که در سلول های استوانه ای چشم، به دید در محیط تاریک، کمک میکند. افرادی که به جهت کمبود ویتامین آ دچار عارضه ی شب کوری میشوند، در همان ابتدا، دید و بینایی خود را در هنگام شب از دست خواهند داد.

وقتی این بیماری پیشرفته تر شد، چشمان بیمار به شدت خشک میشود و چنانچه اقدامی جهت درمان صورت نگیرد، قرنیه ی چشمان فرد مبتلا، نازک و در نهایت سوراخ میشود.

البته دلایل بسیار دیگری نیز وجود دارد که می تواند منجر به اختلال دید فرد در تاریکی شود. این نکته را نیز باید ذکر کنیم که ،اکثر افراد مبتلا به این بیماری، بصورت حاد، درگیر این اختلال نمیشوند و مشکل عمده ی این افراد، در رابطه با انجام کارهایی در میزان نور نسبتاً کم میباشد.

برای مثال : رانندگی در زمان تاریکی و شب، برای مبتلایان به شب کوری سخت و یا حتی غیرممکن میشود.

اکثر این افراد، عموماً دارای نزدیک بینی خفیفی نیز میباشند و همن امر باعث میشود، در زمان تاریکی، که مردمک چشم، برای اینکه میزان نور بیشتری را وارد چشم انسان کند، گشاد میشود، مشکل اکتسابی نزدیک بینی، نسبت به زمان روشنایی، خود را نمایان کند، که خوشبختانه این افراد با مراجعه به پزشک متخصص و استفاده ی مرتب و طبق دستور، از عینک مناسب، دیگر مشکلی نخواهند داشت.

نکته ی آخر اینکه، پخش شدن نور و یا وجود داشتن یک هاله در اطراف نور نیز میتواند دید فرد را در زمان شب مختل کند. دلیل این حالت مربوط میشود به وجود داشتن مشکلی در عدسی و قرنیه ی چشم فرد بیمار، که معمولاً مشکل این افراد با مراجعه به متخصص و استعمال قطره های چشمی و یا داروهای دیگر و در مواردی با جراحی، حل میشود.

توصیه: “بیماران مبتلا به عارضه ی شب کوری، که مشکل دید آنها قابل درمان نمی باشد، به هیچ عنوان به انجام کارهای مهم و سانحه زا، همانند رانندگی کردن در شب نپردازند”

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر