عفونت قارچی مهبل بیشتر بشناسید!

383 نظر: 0

عفونت های قارچی واژینال یا کاندیدیاز، ایجاد کننده ی عفونت های واژینالی در خانم ها هستند.

خارش شدید، ورم ، التهاب و سوزش مهبل، عوارضی هستند که همراه با این عفونت بروز می کنند. به طور کلی از هر چهار زن، حداقل سه نفر، یک بار در طول عمر به این عفونت مبتلا می گردند. ابتلا به این عفونت ،فرد را، مستعد ابتلا به عفونت های دیگر نیز می کند. رابطه جنسی می تواند این نوع از عفونت را انتقال دهد.اما به عنوان بیماری جنسی تلقی نمی شود.

کاندیدا به طور طبیعی در واژن وجود دارد. اما وضعیت رشد آن ، به میزان رشد و فعالیت باکتری لاکتو باسیلوس، درواژن بستگی دارد. لاکتو باسیلوس نقش مهمی در بروز این بیماری ندارد.و در واقع، نوع رشد و فعالیت کاندیدا باعث بروز این عفونت می شود.

بیشتر این عفونت ها از نوعی کاندیدا به نام کاندیدا آلبیکنز ناشی می شوند. این نوع عفونت های قارچی معمولا به راحتی قابل درمان هستند.

برای تشخیص، از تست های آزمایشگاهی و کشت عفونت استفاده می شود. عواملی مثل :مصرف برخی از آنتی بیوتیک ها، بارداری ،دیابت کنترل نشده و اختلالات هورمونی نزدیک پریود می توانند باعث رشد این قارچ در محیط واژینال شوند.

علائم این بیماری متفاوت بوده و در صورت عدم درمان شدیدترمیشوند.خارش، احساس درد در مهبل ،افزایش ترشحات غلیظ واژن و وجود راش های پوستی در اطراف مقعد، از نشانه های این بیماری محسوب میشوند.

برای درمان، اگرعفونت خفیف باشد. فرد از داروهای ضد قارچی ،کرم های واژینال، پماد یا شیاف استفاده می کند. درعفونت های جدی تر ،دیگر درمان های معمولی ضد قارچ پاسخ نمی دهد. برای پیشگیری راه های ساده ای وجود دارد ،که به توضیح برخی از آن ها می پردازیم .

راه های پیشگیری:
۱٫ دوری از پوشیدن لباس های تنگ
۲٫ پرهیز از استفاده از دئودورانت ها
۳٫ نم دار نبودن لباس زیر
۴٫ اجتناب از نشستن در وان آب گرم
این عفونت برگشت پذیر می باشد.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر