علائم سرطان سر و گردن را بهتر بشناسید!

728 نظر: 0

اگر سلول های لایه مخاطی در نواحی سر و گردن ، دچار جهش شوند ،سرطان سر و گردن ایجاد میشود.

علائم این سرطان شامل:

وجود توده های سرطانی یا زخم بهبود نیافته در ناحیه سر و گردن،مشکل بلع و تغییر صدا می باشد. سایر علائم عبارتند از: وجود لکه های قرمز یا سفید در ناحیه ی دهانی ، درگیری سینوس های بینی، سر دردهای مکرر ، تورم چشم و چانه.

برای پیدا کردن علت این نوع سرطان ،باید تاریخچه بیماری فرد، توسط پزشک بررسی شود و بعد از انجام معاینات بالینی و آزمایشات تخصصی، بر اساس علائم متفاوت هر فرد ،توسط پزشک ،دارو تجویز شود. در معاینه ی فیزیکی ، دهان و حفرات بینی ،گردن، حلق و زبان را معاینه و از آندوسکوپی برای مشاهده اعضای درونی مربوط به ناحیه سر و گردن استفاده میکنند .

عکس برداری توسط اشعه ایکس یا ام آر ای راهی دیگر برای تشخیص این نوع سرطان می باشد.

برای درمان روش های متفاوتی وجود دارد ،اما استفاده از این روش ها، بستگی به محل قرارگیری تومور و مرحله ی سرطان دارد. اما معمول ترین روش برای درمان همان جراحی است . این سرطان ممکن است ،کشنده باشد، اما اگر به موقع تشخیص داده شود ،می توان آن را درمان نمود.

بعد از جراحی ممکن است عوارضی مانند بی حسی و به سختی سخن گفتن را در پی داشته باشد.

رادیو تراپی و شیمی درمانی نیز از روش دیگر برای درمان سرطان سر و گردن می باشند که دارای عوارضی مانند بی حسی و درد در کل بدن است.بیمارانی که تحت درمان سرطان سر و گردن هستند ، ممکن است به سرطان های دیگر نیز مبتلا شوند .مصرف الکل و دخانیات باعث پیشرفت این بیماری می شود.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر