علائم و نشانه های سرطان چشم را بیشتر بشناسید

626 نظر: 0

اگر سلولهای مغز دچار تداخل یا جهش شوند،ممکن است،در چشم و نواحی دیگر تومور پدید می آید. تومور چشمی ،در آغاز ،باعث کمتر شدن دید و در نهایت منجر به کوری فرد می شود.

تومورهای چشمی به دو دسته‌ تقسیم میشوند که در کره ی چشم و یا کاسه ی چشم به وجود می‌آیند.علائم این بیماری در کودکان و بزرگسالان متفاوت است .

تومورهای چشمی در کودکان بیشتر به شکل انحرافات چشمی و در افراد بزرگسال،در قالب بیرون آمدن چشم ، خود را نشان می‌دهند و دارای علائمی مانند :پف و تورم روی پلک ،دردکاسه ی چشم و قرمزی شدید کره ی چشم می باشند.

وراثت ، رادیو تراپی،نور آفتاب، استفاده ی زیاد تلویزیون و رایانه باعث پدیدار شدن این سرطان میگردند.

برای پیشگیری بهتر است ،از ضد آفتاب و عینک های آفتابی استفاده شود. وجود سرطان چشم در زنان بیشتر از مردان است. فشار چشم ،از علائم اولیه ی سرطان چشم می باشد.

برای تشخیص این بیماری از روش هایی مانند: افتالموسکوپی(لنز های کوچک دستی برای مشاهده داخل چشم)،سونوگرافی ،فوتوگرافی رنگی ،سی‌تی‌اسکن، پِت‌اسکن و ام‌آرآی استفاده می شود.

درمان این سرطان شامل انجام رادیوتراپی داخلی و خارجی، پروتون‌تراپی، جراحی و لیزر درمانی است. درمان سرطان چشم معمولا عوارضی مانند مشکلات بینایی را ایجاد نمی کند.

تومورهای سطح چشم به صورت توده‌هایی با تغییر رنگ لایه‌هایی چشمی ظاهر می شوند. شایع‌ترین سرطان چشمی در بزرگسالان ملانوماست.که نوعی اختلال در سلول‌های پوستی تولیدکننده ملانوما میباشد.

این سرطان بدون علامت است .شایعترین علایم سرطان ملانوم چشم،کاهش دید و بینایی،درد چشم،بالا رفتن فشار چشم و التهاب داخل چشم است. سرطان های چشمی ممکن است باعث آسیب به مغز شده و سکته های مغزی را به همراه داشته باشد .

فرد بعد از عمل جراحی به مدت یک هفته نباید در مقابل نور خورشید گرفته و از استرس . فشار های عصبی و فشار های چشمی و کارهای سنگین چشمی دوری کند .

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر