علت استفراغ در دوران حاملگی چیست؟

257 نظر: 0

علت داشتن تهوع در دوران حاملگی کاملا مشخص نمی باشد ولی به دلیل تغییرات فیزیکی شدیدی است که در بدن زن رخ می دهد.

حدودا سه چهارم از زنان تهوع و در برخی موارد استفراغ را در سه ماهه اول حاملگی خود تجربه می کنند. این حالت که بیماری صبحگاهی یا ویار گفته می شود در بعضی از موارد در صبح ها شدید است و با گذشت روز بهتر می شود.

عموماً داشتن حالت تهوع از هفته ششم شروع شده و حتی می تواند در هفته چهارم نیز بروز کند. معمولا در طول ماه بعد شدید تر و بدتر خواهد شد. تقریبا نیمی از زنانی که دچار استفراغ حاملگی بوده اند از حدود هفته ۱۴ بهبود پیدا می کنند. ممکن است این مشکل در بعضی زنان یک ماه دیگر یا کمی بیشتر طول بکشد. حتی امکان برگشت این حالت در ادامه حاملگی و یا تا آخر حاملگی وجود دارد.
استروژن و نوعی دیگر از هورمون های دوران حاملگی ممکن است نقش تاثیرگذاری را در استفراغ حاملگی داشته باشند. کاملا مشخص نیست که چگونه باعث به وجود آمدن تهوع می شوند ولی زمان بندی افزایش و کاهش آنها با وضعیت تهوع هماهنگی دارد. دقیقا زمانی که میزان این هورمون ها در بدن به بیشترین حد خود می رسد تهوع نیز بیشتر و بیشتر می شود. از عوارض افزایش سریع مقدار استروژن در بدن می توان به افزایش حس بویایی اشاره کرد.

حساسیت به بو یک وضع تقریبا رایج در بین زنان حامله می باشد. دستگاه گوارش بعضی زنان به تغییرات و تحولات در اوایل حاملگی بسیار حساس تر است.
ممکن است شنیده باشید که بیماری صبحگاهی یا ویار مربوط به کم بودن ویتامین B در بدن زنان حامله است. مصرف ویتامین B تکمیلی به صورت قرص به کم شدن تهوع در بسیاری از زنان حامله کمک می کند اما نمی تواند به این معنی باشد که این زنان دچار کمبود ویتامین B هستند. علت این که چرا مصرف این ویتامین بر کاهش تهوع تاثیر دارد مشخص نشده است. تحقیقات نشان داده اند که مصرف مولتی ویتامین زمان لقاح تخمک و اسپرم و در ابتدای حاملگی می تواند کمک بسیاری در جلوگیری از استفراغ حاملگی کند ولی علت این موضوع نیست هنوز مشخص نشده است. بعضی محققین راجع به ارتباط بین استرس و استفراغ حاملگی گفته اند که بعضی از زنان از نظر روانی بیشتر مستعد تهوع در دروان حاملگی هستند. آنها اشاره کرده اند که استفراغ در دوران حاملگی یک پاسخ غیر طبیعی به استرس است ولی شواهد محکمی برای اثبات این نظر وجود ندارد.

احتمال داشتن تهوع در زنانی که شامل موارد زیر می شوند بیشتر است:

حاملگی دوقلو یا چندقلو
داشتن تهوع و استفراغ در حاملگی های قبلی
داشتن سابقه تهوع و استفراغ به عنوان عارضه مصرف قرص های ضد بارداری
داشتن سابقه سردرد های میگرنی
استعداد ژنتیکی استفراغ حاملگی

 

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر