علل بروز واریس و راه های درمان آن کدامند!؟

397 نظر: 0

واریس از شایع ترین بیماری های عضلانی است که در طی آن ،دیواره ی سیاهرگ ها ورم میکند، این بیماری بیشتر در ساق پا بوجود می آید . اگر دریچه های سیاهرگ ها، که عبور دهنده خون هستند دچار نارسایی شوند ،واریس ظاهر می شود.

دلیل اصلی واریس مشکل گردش خون در رگ هاست. در این حالت،خون به طور ناقص به قلب باز می گردد.درد و تورم خفیف در قوزک پا و بد منظره شدن در این ناحیه، از علائم شایع این بیماری هستند.

اگر کسی به یبوست دچار شود،بیشتر در معرض ابتلا به واریس قرار می گیرد. ظاهر رگ ها در واریس متورم و بزرگ تر بوده و رنگ آن ها آبى تیره می باشد. احتمال بروز واریس در زنان بیشتر است. و شیوع آن معمولا بالاى ۵۰ سال است. وراثت ،ایستادن به مدت طولانی ،سن ،جنسیت و وزن از دلایل ایجاد واریس می باشند.

علائم واریس:
درد پا ، سنگینى، سوزش، فشار و یا ضعف، خارش و خشکى

اگر واریس خفیف باشد، معمولا به درمان نیاز ندارد. اما می توان از جوراب هاى الاستیک مخصوص واریس استفاده کرد.

برای پیشگیری از این بیماری می توانیم کارهای زیر را انجام دهیم:
۱٫گاهی پاها را بالاتر از سطح قلب نگه داریم
۲٫فعالیت ساق پا
۳.استفاده از مسکن های ویتامینه
۴٫کنترل وزن و استفاده از غذاهای سالم

استفاده از غذا های حاوی فیبر، مواد سبوس دار ،ماکارانی و برنج ،باعث پیش‌گیری از بروز واریس می‌شوند.برای درمان واریس، پزشک ابتدا رژیم غدایی را به بیمار توصیه می کند. بیمار باید از مسکن هایی چون آسپیرین و بروفن استفاده کند. در شرایط حاد، لیزر درمانی و جراحی در ناحیه آسیب دیده ،برای بیمار تجویز میشود.

امروزه برای درمان از سلول درمانی نیز استفاده می شود.

با استفاده از سلول های بنیادی اطراف سیاهرگ ها یک قلب کوچک ایجاد می کنند تا به بازگشت خون به قلب کمک کند.. اما این روش درمانی تاکنون روی انسان آزمایش نشده است.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر