فتق نافی چگونه بوجود می آید؟

1,104 نظر: 0

اگر قسمتی از روده بر اثر هر علتی از مجرا یا شکافی از عضلات شکمی بیرون بیاید فتق نافی به وجود می آید. در این حالت، دور ناف مانند یک حلقه جمع می شود.

این بیماری شایع است و نسبت افراد مبتلا در زنان بیشتر از مردان است. فتق نافی معمولا برای افراد خطری ندارد.

عواملی چون حاملگى‌هاى متعدد با زایمان طولانی، چاقی، و تومورهاى بزرگ درون شکم، زمینه ساز بروز این بیماری می باشند .

در کودکان ،فتق خودبه خود بسته می شود ، اما در بزرگسالان چنین نیست. در بیماران فتق ،دور ناف ،حلقه های سفت و دردناکی ایجاد میشود که هنگامه سرفه دردناکتر میشوند. بعد از درمان ، افراد مسن ،معلول و افرادی که به بیماری های درون شکمی مبتلا هستند باید تحت مراقبت های ویژه قرار بگیرند.چون احتمال عوارض بعد از عمل یا مرگ و میر در این افراد بالاتر از سایرین می باشد.

فتق در نوزادان شایع تر از بزرگسالان است. در نوزادان، با گریه ی کودک ، حلقه بزرگ تر شده و باد می کند. این بیماری دارای علائمی چون، برآمدگی نرم در نزدیک ناف،باد کردن فتق هنگام گریه یا سرفه و درد شکمی می باشد. یکی دیگر از عوامل بروز این بیماری،فشار خیلی زیاد شکمی در افراد بزرگسال است.

بیماری فتق نافی در زنان ۵۰تا۶۰ سال شیوع بیشتری دارد.

از عوارض آن ،محصور شدن خون در ناحیه شکمی و خون رسانی پایین در بدن می باشد و به اصطلاح بافت می میرد و فرد دچار قانقاریا شده و در نهایت با مرگ رو به رو می شود.

برای تشخیص بیماری پزشک از بعد از معاینه فیزیکی،از روش هایی چون سونوگرافی و رادیو گرافی شکم استفاده می کند. بیشتر فتق ها اگر بزرگ نباشند به طور عمده خود به خود جمع می شوند.ولی اگر شدید باشند ،فرد طی یک عمل جراحی و استراحت به مدت ۲ الی ۴ هفته بهبود می یابد.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر