علل نازایی را بیشتر بشناسید !!

192 نظر: 0

نازایی اغلب مشکلی است که باعث نگرانی افراد بعد از ازدواج ، می باشد. و ممکن است باعث جدایی  زن و مرد از هم شود .

در اکثر موارد سبب بروز ناراحتی روحی از جمله افسردگی در زنان میشود ،نازایی تنها در زنان اتفاق نمی افتد ، بلکه مردان هم می توانند عقیم یا نازا باشند. تقریبا حدود ۴۰ درصد از علت های نازایی ، مردها هستند.

عوامل زیادی در بروز ناباروری در افراد وجود دارد. دیابت ،سابقه ضربه به بیضه ها یا چرخش بیضه ها، ترمیم فتق ،مصرف الکل و دخانیات زیاد ،تماس با مواد سمی در حین کار نظیر مس، مواد رادیو اکتیو و اشعه ، می توانند سبب بروز نا باروری در افراد شوند.

برای تشخیص ناباروری در مردان ، ابتدا پزشک باید معاینات خاصی روی بیمار انجام دهد، و سپس بعد از انجام آزمایش های تخصصی ، به نتیجه نهایی برسد . این آزمایشات تخصص شامل :آزمایش منی چند گانه ، سونوگرافی و آزمایش تعیین اختلال اسپرم ها می باشد. در آزمایش منی ، فرد بایدحداقل در دو نوبت مختلف ،آزمایش منی را انجام دهد. که در آن فاکتورهای گوناگون را ،بررسی می کنند مانند: حجم منی، قوام،شکل و تعداد اسپرم ها . سونوگرافی برای عوارض ساختمانی بیضه به کار می رود. لاپاروسکوپی یک راه درمان برای نازایی در مردان است.

کریپتورکیدسیم شایع ترین ناهنجاری دستگاه تناسلی ،که در اوایل تولد در نوزادان مذکر رخ می دهد. تخمدان پلی کیستیک ؛مشکلات تخمک گذاری،آندومتریوز و انسداد لوله های رحمی از عوامل بروز نازایی در زنان هستند.در تخمدان پلی کیستیک ، شرایطی فراهم می شود که ،فولیکول های کوچک در تخمدانها نمی توانند به فولیکول های بالغ تبدیل شوند ،پریود های نامنظم ،رشد موهای زائدو آکنه و چاقی از علایم این عارضه می باشند.

هرکدام از این عوامل مانع تشکیل زیگوت و ایجاد نشدن تخمک و اسپرم های بالغ در افراد می شوند. بیشتر راه های درمانی برای عقیمی زنان، IVF یا جراحی تخمدان پلی کیستیک بوده ، اما در حال حاضر دیگر چیزی به اسم نازایی وجود ندارد. امروزه نازایی به وسیله انجماد تخمک و اسپرم ، لقاح خارجی به وسیله تخمک و اسپرم به وجود آمده در محیط آزمایشگاه و سپس لانه گزینی در رحم ، درمان می شود.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر