عوامل بروز سرگیجه و راه حل درمان آن چیست؟

389 نظر: 0

سرگیجه اصطلاحی برای توصیف احساس غش یا سبکی سر که در اثر ضعف وناپایدار بودن بدن به وجود می آید.

سرگیجه ای که سبب شود احساس کنیم که فردیا محیط اطراف می چرخد یا در حال حرکت است را سرگیجه دورانی میگویند . سرگیجه یکی از شایع ترین علل مراجعه افراد بزرگسال به پزشک است. اگرچه سرگیجه مداوم می تواند شما را از کار کردن باز دارد اما سرگیجه به ندرت نشان دهنده یک بیماری جدی و تهدید کننده زندگی فرد است. درمان سرگیجه به علت و علائم شما بستگی دارد .

نشانه ها

نشانه های سرگیجه به صورت زیر بیان شود :

احساس کاذب حرکت یا چرخش (Vertigo) یا سرگیجه دورانی

سبکی سر یا احساس غش

از دست دادن تعادل یا عدم تعادل

سایر احساسات مانند شناور بودن یا سنگینی

تعدادی از بیماری های می توانند سبب بروز این مشکلات شوند. برخی از این بیماری ها سبب بروز اختلال در سیگنال یا پیام هایی می شوند که توسط مغز از یک یا تعداد بیشتری از سیستم های حسی دریافت می شوند .

حواسی که به شما کمک می کند تا محل قرارگیری بدن در فضا و چگونگی حرکت آن را تعیین کنید که به این صورت دچارسرگیجه نمی شوید: اعصاب حسی، که پیام هایی را درباره حرکات و حالات بدن به مغز می فرستند .

گوش داخلی، که دارای حسگرهایی است که به تشخیص ثقل و حرکت عقب و جلو کمک می کند .

علل سرگیجه

سرگیجه دورانی:

سرگیجه دورانی معمولا ا نتیجه یک تغییر ناگهانی یا موقتی است که در فعالیت ساختارهای تعادل در گوش داخلی , سیستم دهلیزی) یا در اتصالات ساختارهای تعادل در مغز روی می دهد. این اتصالات حرکت و تغییرات در وضعیت سر را حس میکنند. بلند شدن از حالت نشسته یا حرکت سبب بدتر شدن این حالت میشود. برخی اوقات سرگیجه دورانی آنچنان شدید است که سبب بروز تهوع، استفراغ و عدم تعادل میشود. اما، این مشکل به مدت طولانی ادامه نمی یابد. طی مدت چند هفته بدن معمولا ا نسبت به آنچه سبب بروز سرگیجه بوده است، سازگار می شود.

علل سرگیجه دورانی عبارتند از:

التهاب گوش داخلی:

علائم و نشانههای التهاب گوش داخلی ،التهاب حاد عصب دهلیزی) شامل شروع ناگهانی سرگیجه دورانی به صورت مداوم و شدید که ممکن است چند روز طول کشیده و همراه تهوع، استفراغ وعدم تعادل باشد. این علائم ممکن است شدید بوده و منجر شود شما در بستر بمانید.

زمانی که این علائم با از دست دادن ناگهانی شنوایی همراه باشد، این حالت را التهاب لابیرنت می نامند.خوشبختانه، التهاب عصب دهلیزی عموم اا فروکش کرده و به خودی خود از بین میرود.

بیماری منییر:

در این بیماری مایع بسیار زیادی در گوش داخلی جمع میشود. این بیماری باحمله های ناگهانی سرگیجه دورانی مشخص میشود که تا چند ساعت طول کشیده و با کاهش شنوایی، صدای زنگ در گوش و احساس پری در گوش مبتلا همراه است.

میگرن :

بیشتر از یک بیماری سردرد است. همانطور که برخی افراد همراه با میگرن)شامل اختلالات بینایی، تاری دید و یا دیدن نوارهای ضربان دار و چشمک زن و یا خطوط زیگزاگی( را تجربه می کنند. سایر بیماران ممکن است سرگیجه دورانی یا سایر انواع سرگیجه را حتی زمانی که سردرد شدیدندارند، تجربه کنند. سرگیجه دورانی ممکن است چند ساعت یا چند روز طول کشیده و ممکن است با سردرد و همچنین حساسیت به نور و صدا مرتبط باشد.

نوروم آکوستیک:

نوروم آک وستیک یک تومور خوش خیم است که بر روی عصب دهلیزی به وجودمیاید. این عصب رابط گوش داخلی با مغز شما است. علائم نوروم آکوستیک معمولا ا شامل از بین رفتن تدریجی شنوایی شده که با سرگیجه و عدم تعادل همراه می باشد.

تغییر شیوه زندگی:

سرگیجه ممکن است سبب از دست دادن تعادل شود که خطر سقوط و جراحت جدی را به دنبال دارد.

– از حرکت کردن به صورت ناگهانی بپرهیزید .

– به آرامی بلند شوید .

– زمانی که احساس سرگیجه دارید فور اا بنشینید یا دراز بکشید .

– اگر سرگیجه های مکرر دارید از رانندگی یا کار با ماشین آلات سنگین خودداری کنید .

– اگر شب از رختخواب بیرون می آیید، از روشنایی مناسب در پله ها و محلی که راه می روید،

استفاده کنید .

-از مصرف کافئین، الکل و تنباکو بپرهیزید. مصرف بیش از حد این مواد سبب تشدید علائم شما

می شود.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید

ارسال نظر