واریس چیست و کدام غذاها برای مبتلایان به واریس مفید هستند؟!!

546 نظر: 0

واریس بیماری‌ای است که بر اثر گشاد شدن سیاهرگ‌ها ایجاد میشود.

بیماری واریس رگ‌ها حالت برجسته پیدا میکنند به طوریکه گاهی قطر آنها از ۴ میلیمتر نیز تجاوز کرده و از طریق لامسه قابل احساس میشوند. این بیماری شایع‌ترین بیماری عروقی در انسان می‌باشد. در حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از انسان‌ها به این بیماری مبتلا هستند. شیوع واریس در زنان بیشتر از مردان است.

عوامل دخیل در پیدایش واریس

عوامل مختلفی مانند:

  • وراثت
  • افزایش سن
  • جنیست
  • وزن
  • فعالیت‌های فیزیکیِ بیش از اندازه

در پیدایش این عارضه دخیل هستند.

واریس چیست و کدام غذاها برای مبتلایان به واریس مفید هستند؟!!

درمان بیماری واریس

در کنار درمان‌های تخصصی، انجام اقداماتی مانند:

  • پوشیدن جوراب‌های مخصوص واریس
  • قرار دادن پا در وضعیتی که سطح آن بالاتر از قلب قرار گیرد
  • همچنین اتخاذ یک رژیم غذایی مناسب

میتواند تا حد زیادی علائم این بیماری را بهبود ببخشد.

موادغذایی مفید برای کاهش علائم واریس

در ادامه به برخی از موادغذایی مفید برای کاهش علائم واریس اشاره خواهیم داشت.

۱) یکی از اقدامات بسیار ضروری برای درمان واریس، پیشگیری از بروز یبوست است؛ چرا که یبوست باعث میشود تا فشار وارده بر سیاهرگ‌های ساق پا افزایش یابد. برای پیشگیری از یبوست و درمان آن، رژیم غذایی باید حاوی مقدار بسیار زیادی فیبر باشد. استفاده از غلات کامل و سبوس دار به همراه میوه‌ها و سبزیجات تازه و نوشیدن آب کافی میتواند نقش موثری در پیشگیری از یبوست داشته باشد. افزون بر این در صورت استفاده از موادغذایی یبوست‌آور بهتر است همزمان یک ماده‌ی غذایی ملین مانند انجیر یا آلو نیز استفاده شود.

۲) دریافت میزان کافی ویتامین ث مورد نیاز بدن میتواند نقش موثری در حفاظت از دیواره‌ی رگها و پیشگیری از پیشرفت واریس داشته باشد. مرکبات، سبزیجات تیره برگ، فلفل‌دلمه‌ای و … از جمله بهترین منابع تامین ویتامین ث هستند.

۳) مصرف دانه‌هایی مانند تخم کتان به دلیل تامین اسیدهای چرب مورد نیاز بدن باعث استحکام بیشتر دیواره‌ی رگها شده و از پیشرفت واریس جلوگیری میکند.

واریس چیست و کدام غذاها برای مبتلایان به واریس مفید هستند؟!!

۴) میوه‌ی شاتوت به دلیل داشتن آنتی‌اکسیدانی به نام آنتوسیانین باعث میشود تا بافت‌ها آسیب دیده پیوند یافته و نشت دیواره‌ی رگهای خونی کاهش یابد. این آنتی‌اکسیدان در میوه‌های دیگری مانند پرتقال خونی، توت فرنگی و گیلاس نیز وجود دارد.

علاوه بر این در صورت داشتن اضافه وزن، استفاده از برخی موادغذایی که حاوی مقدار زیادی کالری هستند نیز، با افزایش مضاعف وزن، روند پیشرفت واریس را تسریع میبخشند.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر