اساسی‌ترین فعالیت معده در هنگام مصرف غذا و دارو !!

1,078 نظر: 0

یکی از اساسی ترین اقدامات برای مقابله با بیماری و درمان آن، بدون شک مصرف داروهاست.

داروها اثر زیادی روی معده دارند. در میان داروها، قرص ها یکی از پرطرفدارترین داروهایی هستند که خودسرانه و بدون تجویز پزشک ،برای هر نوع درد و در هر سن و سالی مصرف می شوند، غافل از این که مصرف بی رویه و نادرست این داروها هم می تواند برای سلامت خطرناک باشد.

معده

معده کیسه عضلانی توخالی و با قطر متغیر است که به طور مایل در قسمت بالا و چپ حوزه شکم قرار گرفته که در انتهای هفته چهارم بارداری در شکم مادر تشکیل می شود. از یک طرف با مری و از طرف دیگر با قسمت دوازدهه ارتباط دارد. سطح قدامی فوقانی آن به جلو و بالا و سطح تحتانی خلفی آن، عقب و پایین تمایل دارد.

اساسی‌ترین فعالیت معده در هنگام مصرف غذا و دارو !!

فعالیتهای معده در هنگام مصرف غذا و دارو

۱) هضم شیمیایی

سه ماده مختلف توسط سلول‌های معده ترشح می‌شود که به هضم شیمیایی کمک می‌کند.

۱-۱) اسید کلریدریک

اسید کلریدریک ترشح‌شده باعث می‌شود آنزیم پپسینوژن فعال و تبدیل به پپسین شود. پپسین هم به نوبه خود پروتئین‌ها را به اجزای کوچک‌تر تجزیه می‌کند. در هر لیتر شیره معده حدود ۲ گرم اسید کلریدریک و ۱ گرم کلرورهای سدیم، پتاسیم و منیزیم، سولفات‌ها و فسفات‌های قلیایی خاکی وجود دارد.

۲-۱) موسین

یکی از مواد آلی شیره معده، موسین است که از مخاط معده در برابر آنزیم‌ها محافظت می‌کند. احتمالاً ایجاد زخم معده ناشی از اختـلال در ترشـح موسیـن یا غیر فعال شدن آن توسط آنزیم‌های موسیناز و لیزوزیم است. آنزیم پپسین از سلول‌های اصلی دیواره معده به صورت پپسینوژن غیر ‌فعال ترشح می‌شود.

۳-۱) آنزیم رنین

سلول‌های اصلی دیواره معده نیز آنزیم رنین را ترشح می‌کنند. این آنزیم در مجاورت یون کلسیم، روی شیره اثر می‌کند و موجب انعقاد آن می‌شود و آن را در اختیار پپسین قرار می‌دهد.

۲) هضم مکانیکی

هضم مکانیکی توسط عضلات معده و حرکات منظم و مستمر آن صورت می‌گیرد. حرکت این عضلات بعد از ورود غذا به معده آغاز می‌شود و بر دو نوع است:

۱-۲) حرکات دودی‌شکل

حرکات دودی معده شبیه حرکات سایر قسمت‌های دستگاه گوارش است. غذا در طول لوله گوارش به وسیله توالی مداوم انقباضات عضلانی، یا همان حرکات دودی، به جلو رانده می‌شود. برای راندن لقمه غذا به جلو، عضلاتی که در پشت توده غذایی قرار دارند منقبض می‌شوند، در حالی که عضلات جلوی توده غذایی، شل می‌شوند. عملکرد این لایه عضلانی غیر ارادی است و توسط دستگاه عصبی خودکار، هورمون‌ها و پیام‌های شیمیایی موضعی کنترل می‌شود.

۲-۲) حرکات موضعی

اما حرکت موضعی در یک نقطه از معده آغاز و سپس به نقاط دیگر منتقل می‌شود. حرکات معده سبب ترشح شیره معده از دیواره‌ها و مخلوط شدن غذا با این شیره می‌شود و این یعنی هضم بهتر غذا. انقباضات دیواره معده، غذا را با آنزیم‌های گوارشی و اسیدکلریدریک مخلوط و آن را به یک توده نیمه‌مایع تبدیل می‌کند.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر