اثرات و فواید ویتامین K را بیشتر بشناسید

271 نظر: 0

ویتامین K که به ویتامین انعقاد خون معروف است نقش مهمی در انعقاد خون ایفاد می کند.

مواد غذایی حاوی ویتامین K :

سبزیجات برگی شکل مانند کلم، کاهوی سبز تیره و شلغم دارای مقدار زیادی ویتامین K هستند که این ویتامین به مقدار کمتر در میوه جات، غلات، تخم مرغ و گوشت ها یافت می شود. این ویتامین توسط باکتری های روده نیز تولید می شود. پختن غذا باعث نمی شود که این ویتامین از بین رود اما به نور و مواد قلیایی حساس است. ویتامین K باید روزانه در آقایان ۸۰ میکروگرم و در بانوان ۶۵ میکروگرم مصرف شود. این مقدار توسط مصرف روزانه سبزیجات، گوشت و لبنیات به بدن خواهد رسید. بنابراین کم پیش می آید که کسی دچار کمبود این ویتامین شود. توصیه محققان این است که سبزیجاتی که حاوی مقدار بیشتری ویتامین K هستند را در الویت برنامه غذایی قرار دهیم.

نقش ویتامین k در بدن:

ویتامین K برای استحکام استخوان ها، پیشگیری از سرطان، پیشگیری از ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی استفاده می شود. ویتامین K نسبت به ویتامین های دیگر کمتر استفاده می شود. می توانید با مصرف روزانه و منظم ویتامین K باعث تقویت و استحکام استخوان هایتان شوید. این ویتامین فواید دیگری مانند جلوگیری از رسوب کلسیم در رگ ها و کلیه ها و سرطان ها و بیماری های قلبی، دارد. این ویتامین عامل اصلی انعقاد خون است همچنین قدرت آنتی اکسیدانی بسیار قوی دارد که این قدرت حتی از ویتامین E نیز بیشتر است. مصرف این ویتامین می تواند در مقابله با التهاب آرتریت و پیشگیری از بیماری آلزایمر مفید باشد. با مصرف ویتامین K می توانیم کلسیم بدن را تنظیم کنیم. در صورت بالا بودن سطح این ویتامین در بدن کلسیم در استخوان ها باقی می ماند و وارد رگ ها نمی شود.

نشانه های کاهش ویتامین K در بدن:

کم خونی می تواند به کمبود ویتامین K مرتبط باشد. خون ریزی های طولانی سبب کاهش سطح این ویتامین در بدن می شود و در موارد شدید کم خونی را به دنبال دارد. برای تشخیص کمبود ویتامین K در بدن می توان از یک آزمایش ساده از گلبول های خون کمک گرفت. این آزمایش می تواند کم بودن ویتامین یا عدم توانایی بدن در انعقاد خون را نشان دهد. کمبود ویتامین K مشکلاتی از قبیل بند نیامدن خون و پوکی استخوان را به دنبال خواهد داشت.

کمبود ویتامین K در کودکان مشکلاتی مانند پای پرانتزی و در بعضی موارد نرمی استخوان را بروز می دهد. این مشکلات با تغذیه از طریق شیر مادر برطرف خواهند شد. بند نیامدن خون یکی از مشکلاتی است که کودکان دچار کمبود این ویتامین به آن گرفتار خواهند شد؛ زیرا ویتامین K، ویتامین انعقاد خون است و باعث توقف خون ریزی می شود. بعضی موارد نوزادان زودرس به علت پایین بودن سطح این ویتامین در خطر مرگ قرار می گیرند و خونریزی داخلی خواهند داشت. زمانی که نوزاد زودرس به دنیا می آید این ویتامین به نوزاد تزریق می شود تا در معرض خطرات ناشی از کمبود آن قرار نگیرد.

ارسال نظر